Zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej

Zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej

Od 1 stycznia 2017 r. (zgodnie ze zmianą ustawy o podatku VAT) usługi budowlane wykonywane przez niektóre podmioty objęte zostały tzw. odwrotnym obciążeniem. Oznacza to, że sprzedaż usług budowlanych przez czynnego podatnika VAT następuje bez naliczenia tego podatku. To nabywca usługi nalicza VAT od takiej transakcji.


Zwroty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym VAT zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców świadczących usługi budowlane rozliczane na zasadzie odwrotnego obciążenia, począwszy od deklaracji za miesiąc sierpień 2017r., będą realizowane przez organy podatkowe w skróconym czasie, tj. nawet do 15 dni, nie czekając na upływ 25 lub 60-dniowego terminu zwrotu wynikającego ze złożonej deklaracji VAT. Skrócenie terminu realizacji zwrotu nadwyżki podatku naliczonego będzie możliwe wyłącznie w przypadku, gdy w tym terminie zostanie zweryfikowana prawidłowość tego zwrotu.

Kiedy szybszy zwrot
Obligatoryjnymi przesłankami do uzyskania zwrotu w przyspieszonym (15-dniowym terminie) jest jednoczesne spełnienie następujących warunków:
•    przekazanie przez podatnika ewidencji podatkowej w formie pliku JPK_VAT za okres, z którego wynika zwrot nadwyżki podatku,
•    niski poziom ryzyka mikroprzedsiębiorcy wg oceny przeprowadzonej przez urząd skarbowy.
Podatnicy, którzy prześlą wraz z deklaracją VAT pliki JPK_VAT, zaprezentują się jako podmioty działające w sposób przejrzysty i transparentny. Działania takie ograniczą także do niezbędnego minimum czas i środki podatnika konieczne do zapewnienia organowi podatkowemu możliwości zweryfikowania złożonego rozliczenia. Umożliwiając szybszą weryfikację, mikroprzedsiębiorcy z branży budowlanej wpływają na swoją płynność finansową, poprzez wcześniejsze otrzymanie zadeklarowanego zwrotu.
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów do pobrania jest instrukcja pt.: „Jak przygotować i wysłać plik JPK-VAT”. Ponadto wszelkie pytania i wątpliwości można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w temacie wpisując: Zwrot – budowlanka.
Jednocześnie przypominamy, że od dnia 1 stycznia 2017 r. deklaracje VAT wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej mają obowiązek składać podatnicy:
1.    obowiązani do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE,
2.    będący dostawcami towarów lub świadczącymi usługi, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT, oraz nabywcami tych towarów lub usług (czyli dokonujący „krajowych” dostaw lub nabyć w systemie odwróconego obciążenia),
3.     obowiązani, zgodnie z art. 45ba ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 27 ust. ic ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, do składania deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

          Naczelnik  
   Urzędu Skarbowego
Katarzyna Wróblewska

Skomentuj

Na forum wpu24.pl publikuję opinie użytkowników portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji i dopiero po tym zostają udostępnione.
Bezwzględnie usuwane są wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje. Nie publikuję wpisów wulgarnych, zwalczam trollowanie. Nie toleruję spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.
Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej proszę zgłaszać na: biuro@wpu24.pl

Powrót na górę