67. latka straciła 50 000 zł

67. latka straciła 50 000 zł

Policjanci kolejny raz apelują do osób starszych o czujność i rozwagę. Wczoraj, na terenie Pułtuska miało miejsce oszustwo metodą „na policjanta”.

Do 67-letniej kobiety zadzwonił nieznany mężczyzna. W trakcie prowadzonej rozmowy sprawca podając się za funkcjonariusza policji, zapytał kobietę dlaczego ta nie stawiła się na wezwanie policji. Pytanie było celowe- najpierw wystraszył poszkodowaną a następnie poprosił o pomoc. Poinformował, że Jej dane zostały sprzedane a pieniądze posiadane na koncie bankowym są zagrożone. Tym argumentem nakłonił mieszkankę Pułtuska do wypłacenia 50 000 zł. Pozostawiona w parku gotówka została przejęta przez podającego się za funkcjonariusza mężczyznę.

Kiedy 67 latka zorientowała się, że padła ofiarą oszusta o całym zdarzeniu poinformowała policję. Niestety, było o 2 godz. za późno, żeby zatrzymać sprawcę na gorącym uczynku.

Pomimo wielu apeli i ostrzeżeń w dalszym ciągu dochodzi do oszustw popełnianych na szkodę osób starszych. Przestępcy, wykorzystując brak ostrożności i ufność ze strony często zabierają im dorobek całego życia.
Trzeba pamiętać, że oszuści mają wiele pomysłów na wyłudzenie pieniędzy. Przestępcy, by uwiarygodnić swój podstęp i osiągnąć zamierzony cel, podają się za członków rodziny, przedstawicieli różnych instytucji, w tym policjantów. Oszust mówi starszym ludziom, by podczas rozmowy z nim wybrali policyjny numer telefonu 997 i sprawdzili jego wiarygodność.  Przekazuje tym ludziom, by się nie rozłączali i podczas rozmowy z nim wybili na klawiaturze telefonu numer 997. Jeśli to zrobią, daje słuchawkę osobie z nim współpracującej. Starsza osoba sądzi, że nawiązała nowe połączenie, ale tak naprawdę dalej rozmawia z oszustem! Pokrzywdzony uspokaja się, bo sądzi, że rozmawia z policją. W konsekwencji dochodzi do przekazania gotówki.
 

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą telefonicznie o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy. Nie informują również o prowadzonych działaniach operacyjnych.

O takich przypadkach informujmy Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku dzwoniąc na numer telefonu 997 lub 112.

Media

Skomentuj

Na forum wpu24.pl publikuję opinie użytkowników portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji i dopiero po tym zostają udostępnione.
Bezwzględnie usuwane są wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje. Nie publikuję wpisów wulgarnych, zwalczam trollowanie. Nie toleruję spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.
Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej proszę zgłaszać na: biuro@wpu24.pl

Powrót na górę