43 wykroczenia/dzień

43 wykroczenia/dzień

Funkcjonariusze pułtuskiej komendy przeprowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” oraz „Bezpieczne przejście” Szczególnym nadzorem objęte zostały skrzyżowania, miejsca gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych oraz przejścia dla pieszych.

„Niechroniony” znajduje się na przegranej pozycji w stosunku do użytkowników pojazdów. W dobie dynamicznie rosnącej motoryzacji pieszy styka się z coraz większą liczbą problemów. Dominacja samochodu jest szczególnie dotkliwa w miastach, gdzie ciągi komunikacyjne stanowią bardzo trudną do pokonania barierę a parkujące pojazdy „wypychają" pieszych z chodników. Zjawisko zagrożenia pieszych i rowerzystów przybiera coraz większe rozmiary dlatego też tak ważne w tym zakresie jest prawidłowe zachowanie kierującego i pieszego na jezdni.

8 września (piątek) na drogach powiatu pułtuskiego przeprowadzone zostały działania pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W akcji wzięło udział 16 funkcjonariuszy. Tylko w ciągu tego jednego dnia mundurowi ujawnili 43 wykroczenia, z czego aż 17 dotyczyło pieszych- przechodzili w miejscu niedozwolonym. Efektem ich nierozwagi  i pośpiechu były mandaty karne, pouczenia.

Policja przypomina, że w świetle prawa przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dopuszczalne wówczas, gdy odległość do najbliższego z nich przekracza 100 metrów. W takim przypadku dozwolone jest przejście przez ulicę o ile nie utrudni to ruchu pojazdom. Decydując się na taki ruch pieszy musi sobie zdawać sprawę z tego, że w przeciwieństwie do tzw. „zebry”, przechodząc przez jezdnię nie ma pierwszeństwa. Bezwzględne pierwszeństwo ma wtedy, gdy znajduje się na oznakowanym przejściu.  Taryfikator mandatów zezwala policjantom na ukaranie pieszego kwotą mandatu do 100 złotych.

Cel działań jest jeden- poprawa bezpieczeństwa wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Skomentuj

Na forum wpu24.pl publikuję opinie użytkowników portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji i dopiero po tym zostają udostępnione.
Bezwzględnie usuwane są wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje. Nie publikuję wpisów wulgarnych, zwalczam trollowanie. Nie toleruję spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.
Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej proszę zgłaszać na: biuro@wpu24.pl

Powrót na górę