Konkretniej o bezpieczeństwie na przejściach

Konkretniej o bezpieczeństwie na przejściach

Radny Rady Miejskiej Adam Prewęcki złożył w starostwie konkretny wniosek, który może zrewolucjonizować bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych w newralgicznych miejscach miasta. Złoży także podobną interpelację na sesji Rady. Chodzi o system Pedestrian Crossing Sign, czyli elektroniczny system diodowego ostrzegania o pieszym na przejściu.

W Pułtusku znajduje się kilka niebezpiecznych i słabo oświetlonych przejść dla pieszych. Uwagę zwracają na portalach społecznościowych mieszkańcy m.in. z ulicy Tysiąclecia jak i Policja cyt. z WPU24.pl "policjanci Ruchu Drogowego sprawdzili stan nawierzchni dróg oraz jakość oznakowania pionowego i poziomego, w pobliżu 28 placówek oświatowych na terenie miasta i powiatu pułtuskiego. Mundurowi kontrolowali również stan przejść dla pieszych, znaków ostrzegawczych i zasadność ich ustawienia. Ujawnili 22 nieprawidłowości." Mieszkańcy z mojego okręgu opisują problem przy Szkole Podstawowej nr 3
i Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego.   
    W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, a zwłaszcza dzieci i uczniów, zwracam się z wnioskiem o montaż "kocich oczek" czyli diod ostrzegających dla kierowców, przed przejściami dla pieszych, działających w oparciu o detektory wykrywające ruch pieszych. Już z daleka sygnalizowałaby kierowcom o zachowaniu ostrożności. Pulsacyjne "kocie oczy" zaopatrzone w diody LED działają (migają) 24h na dobę 7 dni w tygodniu przez cały rok. Zastosowanie "kocich oczek" o wąskich kątach świecenia pozwala na ich widoczność nawet z odległości 1000m. Widoczność oznakowania z tak dużej odległości, pozwala kierowcy na wcześniejsze reagowanie a co za tym idzie bezpieczniejszą jazdę. Dodatkowo zamontować należy czujnik ruchu reagujący na zbliżającego się pieszego lub rowerzystę, uruchomi to zwiększoną częstotliwość pulsowania (migania) diod LED.
Kolejnym rozwiązaniem mającym zwiększyć bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych proponuję unowocześnić podświetlenie znaków na wysepkach przy przejściach dla pieszych.  Kiedy światło mruga cały czas, to kierowca nie zwraca na nie uwagi. Dlatego zamontować trzeba przy wejściu na przejście odpowiednie czujniki. Światła włączają się dopiero wtedy, kiedy pieszy wejdzie na pasy. Nie trzeba wciskać guzika, sygnalizacja włącza się sama.
Takie światła mogą być zasilane uliczną energią lub słoneczną z solarów. Producenci proponują aktywny znak „SUPER SIGN FLASH”, lub „KROCZĄCY LUDZIK”.
    Dobrym rozwiązaniem jest również montaż specjalnych mat antypoślizgowych z masy chemoutwardzalnej o długości min. 10 metrów skracających drogę hamowania nawet o metr. Takie rozwiązanie jest ważne przy ostrym hamowaniu, kiedy np. pieszy wbiegnie na pasy tuż przed przejeżdżający samochód. Dzięki jaskrawej czerwonej barwie może pełnić również funkcję ostrzegawczą.
     Im przejście jest lepiej widoczne tym większa szansa, że kierowca się przed nimi zatrzyma przepuszczając pieszego oczekującego na przejście przez ulicę. Maty antypoślizgowe przed przejściami, kocie oczka i systemy aktywnych świateł z pewnością spowodują, że pojazdy łatwiej się zatrzymają przed zebrami, a kierowcy otrzymają czytelniejsze sygnały o pieszych wkraczających na przejście.
    Obowiązkiem gminy jest troska o bezpieczeństwo naszych mieszkańców, dlatego należy im zapewnić bezpieczne dojście do sklepu, szkoły, apteki czy na zajęcia pozalekcyjne. Dla przykładu, ul. Tysiąclecia, poniekąd stała się małą obwodnicą, co jest niebezpiecznym rozwiązaniem. Niestety wielu kierowców zapomina tu o ograniczeniach prędkości a czasami zdarza się wyprzedzać inne auta na przejściu dla pieszych.

Media

2 komentarzy

 • Poetic_
  Poetic_ czwartek, 05, październik 2017 16:15 Link do komentarza

  Nie ma takiej maty antypoślizgowej wykonanej z masy chemoutwardzalnej, która skraca drogę hamowania. Pełnią one wyłącznie funkcję ostrzegawczą, a jak taka mata będzie jeszcze mokra, to hamowanie będzie dłuższe. Do tego typu rzeczy są specjalnie dedykowane drogowe nawierzchnie antypoślizgowe. Warto wpierw poszukać i poczytać, zanim się za coś zabierać.

 • P
  P czwartek, 07, wrzesień 2017 14:21 Link do komentarza

  A może na bialowiejskiej kanalizacje do końca ;) i drogę ?

Skomentuj

Na forum wpu24.pl publikuję opinie użytkowników portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji i dopiero po tym zostają udostępnione.
Bezwzględnie usuwane są wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje. Nie publikuję wpisów wulgarnych, zwalczam trollowanie. Nie toleruję spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.
Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej proszę zgłaszać na: biuro@wpu24.pl

Powrót na górę
  wypożyczalnia samochodów gdańsk
  Wynajmujemy tylko najnowsze modele samochodów. line w Polsce i na świecie.
  an-car.com.pl