Zamknij

Warsztaty kulinarne „Tradycyjne – Nowe – Zdrowe”

Gmina PułtuskGmina Pułtusk 16:51, 30.04.2024 . Aktualizacja: 16:51, 30.04.2024
Skomentuj
reo

W Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pułtusku, w niedzielę, 28 kwietnia 2024r. odbyły się  Warsztaty Kulinarne „Tradycyjne – Nowe – Zdrowe”.

Wydarzenie było współorganizowane przez Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku.

Spotkanie rozpoczęła i w imieniu Burmistrza Miasta Pułtusku Wojciecha Gregorczyka powitała uczestników Kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Pultusku Dorota Sobotka.

Trwające warsztaty „doglądał” również Zastępca Burmistrza Miasta Pułtusk Mateusz Miłoszewski. Zamysłem organizatorów było umożliwienie uczestnikom poznania najnowszych zaleceń dotyczących żywienia i przygotowanie zgodnych z nimi potraw – przystawki, dania głównego i deseru. Zaprezentowano tradycyjne potrawy w nowym, zdrowym wydaniu. Doskonale udało się wypełnić cel edukacyjny jak i praktyczny warsztatów.

Pod okiem nauczycielek Marty Kuleszy i Lidii Przybysz oraz z pomocą uczennic klasy I w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych Oliwii i Pauliny Orłowskich, uczestnicy warsztatów przygotowali zielone naleśniki z hummusami z buraków i ciecierzycy, pieczone kotlety z kaszy jaglanej i brokułów oraz szarlotkę jaglaną.

Przepisy na te dania znajdą państwo poniżej.

Spotkanie zwieńczyła degustacja przygotowanych potraw oraz rozmowy dotyczące zarówno zasad żywienia, zdrowszych zamienników produktów jak też planów organizacji warsztatów w Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pułtusku.

Przepisy z warsztatów kulinarnych „Tradycyjne – Nowe – Zdrowe”:   

Kotlety z kaszy jaglanej i brokułów

Składniki: na ok. 10 kotletów : ¾ szklanki kaszy jaglanej, 1 mały brokuł, 2 ząbki czosnku, 3 garści pestek słonecznika, 2 łyżki oleju rzepakowego, szczypta soli czosnkowej lub zwykłej, szczypta soli ziołowej  lub zwykłej, pieprz czarny lub kolorowy.

Przygotowanie: Kaszę płuczemy na sitku i gotujemy w niecałych dwóch szklankach wody. Brokuł myjemy, dzielimy na różyczki i gotujemy przez 3-4 minuty. Brokuł odcedzamy, pozostawiamy na chwilę do ostudzenia, a następnie kroimy na mniejsze kawałki. Gdy kasza się ugotuje, dodajemy do niej słonecznik (dzięki temu troszkę zmięknie) i mieszamy. Po chwili dodajemy również brokuła, wyciśnięte ząbki czosnku, skrapiamy olejem i doprawiamy. Gdy kasza ostygnie na tyle, żeby nie parzyła w ręce, lepimy kotlety, które układamy na blaszce pokrytej papierem do pieczenia. Pieczemy przez 30 minut w temp. 180 stopni. Na ostatnie 10 minut pieczenia włączamy opcję termoobiegu.

Hummus z buraka

Hummus należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku lub w słoiczku w lodówce. Świeżość zachowuje do trzech dni. Porcję pasty można też zamrozić.

Składniki: 250 g ugotowanych buraków, 400 g ciecierzycy w zalewie, 1 ząbek czosnku, 2 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki soku z cytryny 1 łyżka pasty tahini, sól, pieprz, dodatki – np.:  sałata, pestki słonecznika lub dyni, orzechy, świeże zioła.

Przygotowanie: do kielicha blendera przełożyć pokrojone na mniejsze kawałki buraki, odsączoną ciecierzycę, czosnek, oliwę z oliwek oraz dodatki, Zmiksować na gładką pastę. Wlać sok z cytryny i doprawić solą i pieprzem. Miksować kilka chwil. Używać jako pasty do kanapek, wrapów czy jako dipu do świeżych warzyw.  

Hummus z ciecierzycy:

Składniki: ciecierzyca ugotowana 400 g, pasta sezamowa tahini ok. 50 g, czosnek 1 spory ząbek, zimna woda ok. 8 łyżek, oliwa ok. 3 łyżek, przyprawy: sok z połowy cytryny, sól, pieprz, opcjonalnie: kmin rzymski, curry, oregano.

Przygotowanie: wszystkie składniki umieścić w naczyniu i zmiksować na pastę. Jeśli konsystencja hummusu jest za gęsta, należy dodać niewielką ilość bardzo zimnej wody.    

Szarlotka jaglana:

Składniki: 2 szklanki kaszy jaglanej, 4 szklanki mleka roślinnego 1,5 kg jabłek, ½ szklanki ksylitolu lub erytrytolu, ½ łyżeczki cynamonu, garść żurawiny, płatków migdałowych, rodzynek, orzechów włoskich.

Przygotowanie: Kaszę ugotować w mleku roślinnym, w tym czasie na tarce o  dużych oczkach zetrzeć do miski jabłka i zmieszać je z ksylitolem/erytrytolem i cynamonem. Jeśli jabłka puszczą dużo wody to należy odcedzić ją na sicie. Tortownicę wysmarować tłuszczem i oprószyć mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć do przygotowanej tortownicy 2/3 ugotowanej kaszy. Następnie nałożyć warstwę jabłek, a na wierzch resztę kaszy. Całość piec co najmniej 40 minut w 180°C, udekorować orzechami.

Zdjęcia z wydarzenia

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%