Kurs carvingu

Kurs carvingu

Zespół Szkół im. B. Prusa po raz kolejny został odwiedzony przez dziennikarzy TVP3. Reporterzy szukali szkoły, która kształci przyszłych pracowników gastronomii nowocześnie i na najwyższym poziomie. Nagrany materiał  wyemitowano na antenie TVP3 27.12.2017 r. w programie Warszawski Dzień.


Dzięki funduszom unijnym i realizacji projektu Staż i praktyka atutem przyszłego pracownika w grudniu młodzież mogła uczestniczyć w kursie carvingu, który poprowadził Mistrz Polski Carvingu Marek Rybacki. Rybacki  to utytułowany i znany w branży gastronomicznej szef kuchni oraz współautor książki o carvingu "Fantazje z warzyw i owoców", jeden z pierwszych promotorów carvingu  w Polsce. Tej pięknej sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach uczył się w Tajlandii. Młodzież w ciągu intensywnego kursu zdobyła podstawowe umiejętności tworzenia dekoracji, które mogą posłużyć zarówno do ozdoby stołów bankietowych, jak i potraw. Każdy z uczestników otrzymał zestaw noży do carvingu oraz płytę DVD z filmem instruktażowym w wykonaniu Marka Rybackiego.
                        
                                Koordynator projektu

Więcej w tej kategorii: Przyszłość to zawodowcy »

Skomentuj

Na forum wpu24.pl publikuję opinie użytkowników portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji i dopiero po tym zostają udostępnione.
Bezwzględnie usuwane są wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje. Nie publikuję wpisów wulgarnych, zwalczam trollowanie. Nie toleruję spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.
Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej proszę zgłaszać na: biuro@wpu24.pl

Powrót na górę