Teorię sprawdzili w praktyce

Teorię sprawdzili w praktyce

W środę 6 lutego w Zespole Szkół im. B. Prusa odbyły się zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzone przez ratownika medycznego pana Pawła Mierzejewskiego.

Wzięli w nich udział uczniowie klas I- IV Technikum nr 2. Każdy z uczestników mógł sprawdzić w praktyce poznane teoretyczne zasady układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, usztywniania złamań, resuscytacji u dorosłych i dzieci oraz sposobów przywracania czynności krążenia za pomocą defibrylatora. Oto kilka opinii i spostrzeżeń uczestniczek i uczestników ćwiczeń:

  • „Nie zdawałam sobie sprawy, jak ważna jest dla poszkodowanego w wypadku pierwsza pomoc. Niekiedy już samo udrożnienie dróg oddechowych i ułożenie w pozycji bezpiecznej może uratować życie!”
    „Słuchając opowieści Pana Pawła o ludzkiej obojętności wobec bezdomnych, leżących nieruchomo na ławce w parku, pod murem domu, czy przy ulicy, uświadomiłam sobie, że już sam brak zainteresowania z naszej strony może być tragiczny  w skutkach….”.
  • „Ujęła mnie szczerość i otwartość prowadzącego, jasne wskazówki co i jak należy robić w przypadku, gdy ktoś traci przytomność, łamie rękę lub nogę, czy nie oddycha. Aż trudno uwierzyć, że odpowiednie zachowanie wobec osób poszkodowanych, świadome działanie może uratować komuś życie. Wielu dorosłych myśli, że wystarczające jest wezwanie pogotowia ratunkowego…. Niestety, w wielu przypadkach  brak działania przesądza o utracie życia. Dlatego zajęcia tego typu polecam każdemu”.
  • „Po raz pierwszy mogliśmy przećwiczyć obsługę defibrylatora, niezbędnego do przywrócenia czynności krążenia. Wiemy, że tego typu urządzenia są na wyposażeniu każdego niemalże centrum handlowego.
  • Problemem jest jednak wiedza potrzebna do ich natychmiastowego użycia w przypadku zagrożenia życia.”

Dziękujemy Panu Pawłowi za poświęcony czas, przekazaną wiedzę i umiejętności.

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach szkolnych obchodów „Roku dla Niepodległej”. W najbliższy czwartek, tj. 15 marca 2018 r., zajęcia z zakresu pierwszej pomocy zostaną przeprowadzone dla uczniów klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Branżowej Szkoły I stopnia. Zapraszamy.


Skomentuj

Na forum wpu24.pl publikuję opinie użytkowników portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji i dopiero po tym zostają udostępnione.
Bezwzględnie usuwane są wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje. Nie publikuję wpisów wulgarnych, zwalczam trollowanie. Nie toleruję spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.
Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej proszę zgłaszać na: biuro@wpu24.pl

Powrót na górę