Biskup płocki wziął obrazy

Obraz św. Stanisława Kostki Obraz św. Stanisława Kostki

W Muzeum Romantyzmu w Opinogórze nie ma już "pułtuskich" obrazów, przekazanych tam w depozyt.


W 2011 roku, spośród pięciu obrazów przeniesionych z kaplicy dawnego szpitala do mienia Starostwa Powiatowego w Pułtusku dwa zostały wpisane do rejestru zabytków: jednym z nich był obraz ukazujący św. Stanisława Kostkę (drugi to „Chrystus w cierniowej koronie”). Z uwagi na wartości artystyczne obrazy zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego i podlegają ochronie prawnej.
Rok później, w marcu 2012 roku, umową nr 16/2012 obraz został przekazany w depozyt do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze - do końca grudnia 2014 roku. Potem umowę przedłużono do końca 2017 roku.
Po kolejnych dwóch latach biskup płocki Piotr Libera, wystąpił z wnioskiem o przekazanie do diecezji "pułtuskich" obrazów, co stało się w czerwcu br. Tym samym mienie powiatu zmniejszyło się o 93 000 zł, chociaż wiadomo, że koszty obowiązkowej renowacji samych obrazów - zabytków tę kwotę znacznie przekraczają.
A biskup płocki właśnie ogłosił rok 2018 Rokiem św. Stanisława Kostki.

1 komentarz

Skomentuj

Na forum wpu24.pl publikuję opinie użytkowników portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji i dopiero po tym zostają udostępnione.
Bezwzględnie usuwane są wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje. Nie publikuję wpisów wulgarnych, zwalczam trollowanie. Nie toleruję spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.
Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej proszę zgłaszać na: biuro@wpu24.pl

Powrót na górę