fbpx
wtorek, 07 kwiecień 2020

Kultura Pułtusk - aktualne wydarzenia kulturalne w powiatu pułtuskiego

Warsztaty teatralne – reżyseria i improwizacja

napisane wtorek, 17 wrzesień 2019 11:10

Reżyseria polega na inżynierii duszy, inspirowaniu aktora, poruszeniu jego wyobraźni...

Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku, po raz piąty realizuje projekt „Tradycje Teatralne Pułtuska” z programu: Edukacja kulturalna dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu w miesiącach wrzesień - październik odbywać się będą warsztaty teatralne ze specjalistami w trzech dziedzinach: reżyseria i improwizacja, scenografia i kostiumy oraz mowa sceniczna.

Pierwsze spotkanie z Grzegorzem Mrówczyńskim - polskim aktorem, reżyserem teatralnym, dyrektorem artystycznym, odbyło się 16 września 2019 roku. Warsztaty poprowadzone z dużą dawką humoru były bardzo pracowite i twórcze, prowadzący przybliżył tajniki reżyserii i improwizacji poprzez zabawę edukacyjną. Uczestnicy dowiedzieli się ważnych rzeczy, z pozoru oczywistych, które przy pracy reżyserskiej są niezbędne. Przede wszystkim aktora trzeba rozluźnić, w związku z tym prowadzący pokazał ćwiczenia oddechowe wzmacniające przeponę oraz relaksujące umysł. Było też dużo istotnej teorii, jak chociażby to, że reżyser musi być skromny, kostium jest znakiem i symbolem, muzyka może zastępować scenografię, a rekwizyt jest „przedłużeniem ręki”. Na koniec wszyscy uczestnicy warsztatów wzięli udział w etiudzie na podstawie wiersza „Do obywatela Johna Browna” (Z listu pisanego do Ameryki w 1859, listopada) w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego.

24 września zapraszamy na kolejne warsztaty z Janem Kozikowskim - scenografem, kostiumografem, absolwentem Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej. Natomiast 6 października warsztaty poprowadzi Bożena Suchocka - aktorka, reżyserka, pedagog Akademii Teatralnej. 


Paulina Ostrowska
menadżer kultury

Miejskie Centrum Kultury i Sztuki

tel. 23 692 84 21

mckis.pultusk@onet.pl