Zamknij

Determinanty efektywnej pracy domowej

14:02, 15.06.2022 .
Skomentuj Zdjęcie: adobestock Zdjęcie: adobestock

Praca domowa jest jednym z podstawowych pojęć, które związane są z procesem edukacyjnym w polskiej szkole. Bywa nielubiana przez uczniów, ale chętnie wykorzystywana przez nauczycieli. Wyjaśniamy, jakie są determinanty efektywnej pracy domowej.

Jakie są funkcje pracy domowej?

Praca domowa powinna utrwalać wiedzę z lekcji lub poszerzać ją i skłaniać ucznia do samodzielnych poszukiwań nowych informacji. Ma również pomóc w opanowywaniu materiału przewidzianego w podstawie programowej, uczyć wybierania istotnych informacji czy ich opracowywania.

Jedną z najistotniejszych funkcji pracy domowej jest wprowadzanie ucznia w nawyk samokształcenia – jest to możliwe pod warunkiem zadawania jej w przemyślany sposób. Jak to robić? Można się tego nauczyć między innymi dzięki szkoleniom dla oświaty organizowanym na stronie internetowej https://ecrklex.pl/.

Co robić, żeby praca domowa była efektywna?

Żeby zadania zadawane uczniom do domu były efektywne, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które to warunkują. Przede wszystkim praca domowa nie powinna być zadawana w pośpiechu tuż przed końcem lekcji. Nauczyciel musi mieć czas na dokładne objaśnienie zadania i upewnienie się, że uczniowie rozumieją, jaki jest cel ich pracy. Zadawana praca domowa nie może być zbyt obciążająca – liczba zadań powinna być niewielka, aby uczniowie nie czuli się zniechęceni.

W skoordynowaniu ilości zadawanych uczniom zadań może pomóc poruszenie tej kwestii podczas rady pedagogicznej – wówczas, możliwe będzie określenie umownych zasad dotyczących zadawania prac domowych ze wszystkich przedmiotów sumarycznie tak, by nie przeciążać uczniów. Jeśli zadajemy pracę domową, trzeba wcześniej jasno określić jej sens i cele. Warto ją zadawać tylko wtedy, kiedy jej wykonanie przynosi wymierne korzyści dla ucznia. Sprawdzanie prac domowych w szkole powinno być skoncentrowane na analizie zadań, które wykonali uczniowie, a nie karaniu za niewykonanie zadania czy za popełnianie błędów.

Ciekawostki dotyczące pracy domowej

  • Praca domowa jest związana z edukacją już od starożytności – na przestrzeni wieków zmieniała jedynie swoją formę.
  • Odpowiednio dobrana i zadawana praca domowa może zwiększać motywację uczniów i zachęcać ich do samodzielnego rozwoju swojej aktywności poznawczej.
  • Praca domowa może przyczyniać się do rozwijania niezależności i samodzielności ucznia.
  • Nieprzemyślane prace domowe mogą wywoływać w uczniach poczucie zniechęcenia, pogłębiać znużenie i zmęczenie oraz w połączeniu z nauką szkolną zabierać im dużo więcej czasu, niż praca etatowa.
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%