Zamknij

Pułtuscy studenci współodkrywcami niezwykłego znaleziska

00:21, 14.08.2022 .
Skomentuj Fragment zdjęcia: tyna.info.pl Fragment zdjęcia: tyna.info.pl

W Wilczycach, w powiecie sandomierskim, archeolodzy odkryli szkielet konia sprzed co najmniej 3,5 tys. lat.

Odkrycia, a w zasadzie mozolnego odkopania, dokonała 10 osobowa ekspedycja archeologiczna, która składa się ze studentów uczelni w Warszawie, Poznaniu i Pułtusku.

Zwierzę zostało pochowane w sposób wyrażający szacunek, tak by dobrze się prezentowało. To może świadczyć, że dla tamtej społeczności koń był ważnym symbolem i oddawano mu kult - stwierdził dr Tomasz Boroń, kierownik ekspedycji z Instytutu Archeologii, Polskiej Akademii Nauk.

Szkielet zachował się w bardzo dobrym stanie, kości nie są pokruszone. Przy nim znajduje się kamienna, szlifowana płyta, a także szczęka prawdopodobnie kozy lub owcy i wyrób z kości, który trudno określić ze względu na stan.

Podczas prac archeologicznych w Wilczycach odkryto również niszowy grób ze szkieletem ludzkim, liczący około 4,5 tys. lat. Na pochówki człowieka trafiano tam wcześniej, ale ten jest wyjątkowy w skali Wyżyny Sandomierskiej, ponieważ przy szczątkach mężczyzny złożono wiele wytworów miedzianych, co w tym okresie zdarzało się w zachodniej części obecnej Polski, a nie z tym terenem.
W grobie odkryto szpilę kutą z bryłki miedzi o kwadratowym przekroju, kolczyk oraz kilka innych drobnych wytworów. Jest też standardowe wyposażenie jamy grobowej, czyli amfora, puchar, siekierka z krzemienia i toporek. Mężczyzna leży na prawym boku, twarz ma zwróconą na wschód. Pochówek jest związany z kulturą ceramiki sznurowej. Szkielet jest bardzo zniszczony, ponieważ po pochówku spadły na niego ogromne ilości lessu - informuje Radio Kielce.

Prace realizowane są w ramach projektu: Człowiek środowisko, gospodarka: Ekonomiczne wykorzystanie mikroregionu Wilczyce. Pułtuscy studenci podczas prac zajmują się głównie: eksploracją, inwentaryzacją znalezisk i rysowaniem planów.

Wcześniej na badanym stanowisku dokonano:

  • odkrycie wyjątkowego obiektu sepulkralnego kultury ceramiki sznurowej zawierającego 13 całych naczyń,
  • 6 toporów,
  • 6 siekier,
  • 29 grocików,
  • naszyjnik z kłów psa i wiele wytworów kościanych i rogowych.

Przypomnijmy, że o pułtuskich archeologach niedawno też pisaliśmy:

[ZT]10595[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%