Zamknij

Śpiewać każdy może? Ale nie na ślubie w kościele!

14:34, 07.08.2020 J.K Aktualizacja: 14:34, 07.08.2020
Skomentuj Zdjęcie poglądowe; pixabay.com Zdjęcie poglądowe; pixabay.com

Od początku 2021 r. wszystkie osoby, które pragną pełnić posługę muzyczną podczas udzielania sakramentu małżeństwa w Diecezji Płockiej, będą zobowiązane do ukończenia kursu liturgicznego. Duchowni tłumaczą, że obecnie osoby takie często mają problem z doborem repertuaru, a niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej.

W Diecezji Płockiej sprawy m.in. muzyki i śpiewu podczas Mszy św. z udzielaniem ślubu reguluje instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa. Osoby zawierające ślub w kościele oraz ci, którzy w trakcie takiej Mszy św. wykonują śpiewy powinny mieć świadomość, że jest to sakrament, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii. W związku z tym śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki.

Zdaniem ks. Marcina Sadowskiego, diecezjalnego referenta ds. muzyki kościelnej osoby wykonujące śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa miewają problem z doborem repertuaru, niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej. Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. 

Wstępna, nieoficjalna lista utworów, których nie powinno się śpiewać w trakcie ślubu:

Ed Sheeran – „Perfect”, Leonard Cohen – „Hallelujah”,  Jan Sebastian Bach – „Ave Maria”, John Paul Young – „Love Is In The Air”, The Beatles – „All You Need Is Love” , Mieczysław Fogg – „Serce Matki”, Piotr Rubik – „Niech mówią, że to nie jest miłość”    Josh Groban – „You Raise Me Up

Obowiązek odbycia specjalnego kursu wprowadza Instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa, nr 20. Dotyczy to zarówno wokalistów, jak i instrumentalistów. W ramach kursu będą prowadzone zajęcia wyjaśniające sens liturgii, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Uczestnicy zapoznają się też z prawodawstwem liturgicznym oraz zaleceniami Biskupa Płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Pierwsze kursy zaplanowano 17 października i 7 listopada br. w Płocku, koszt pięciogodzinnych zajęć to 150 zł.

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu. Ksiądz proboszcz, wikariusze lub organista mogą zażądać okazania stosownej legitymacji, ważnej trzy lata. Brak ważnej legitymacji będzie skutkował odmową wykonania śpiewów lub utworów podczas ceremonii ślubnej.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

OjciecOjciec

1 1

O żesz wy? 14:37, 07.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%