Zamknij

Alarmujące dane IMiGW! Pułtusk zagrożony suszą – czy to dopiero początek?

08:15, 12.05.2025 Aktualizacja: 08:20, 12.05.2025
Skomentuj Sytuacja na Narwi pogarsza się Sytuacja na Narwi pogarsza się

Narew w Pułtusku notuje rekordowo niskie przepływy wody. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), obecne przepływy na 83 stacjach w Polsce są niższe od średniego niskiego przepływu (SNQ). 

To statystyczny wskaźnik, który obrazuje, jak niski może być poziom wody w rzece w najbardziej suchych momentach roku. Niestety, dane te nie napawają optymizmem – również w Pułtusku.

Zagrożenie suszą w Pułtusku

Obecnie poziom wody na Narwi w Pułtusku wynosi zaledwie 170 cm, a w Zambskach Kościelnych – 130 cm. Dla porównania, w 2006 roku Narew osiągnęła swoje historyczne minimum na poziomie 94 cm. Eksperci ostrzegają, że utrzymujące się niskie przepływy mogą doprowadzić do katastrofy ekologicznej, wpływając nie tylko na ekosystem, ale także na gospodarkę wodną i rolnictwo.

Przez ostatnie dni w Pułtusku i okolicy spadło zaledwie 5,7 mm deszczu.

Co oznacza SNQ?

SNQ, czyli średni niski przepływ, to wskaźnik wyznaczany na podstawie danych historycznych, najczęściej z ostatnich 30 lat. Pokazuje on, jak niski bywa przepływ w rzekach podczas najgorszych okresów suszy. Obecnie na Narwi notowane wartości są znacznie poniżej tego wskaźnika, co sugeruje, że sytuacja jest poważniejsza niż kiedykolwiek.

Prognozy na najbliższe dni

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w najbliższych dniach sytuacja jeszcze może się pogorszyć. Niski przepływ wody na Narwi może się utrzymywać, co stwarza ryzyko dalszego obniżania poziomu wody.

Jakie mogą być konsekwencje?

Susza to nie tylko problem ekologiczny, ale również gospodarczy. Niski poziom wody w Narwi może wpłynąć na dostawy wody pitnej, funkcjonowanie rolnictwa, a także turystykę wodną w regionie.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Kto ma bronić kraju? Polacy nie mają wątpliwości

Takie przeszkolenie co to kończy się przysięgą, co w efekcie robi z delikwenta mięcho armatnie... Przypominam że posłowie i wysocy urzędnicy zrobili sobie ustawę , która gwarantuje im , że oni na żadną "W" nie będą powoływani.

Czas

20:48, 2025-05-13

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Pułtuska

Planeta płonie

Adam

20:49, 2025-05-10

Parafia w Pniewie ma nowego proboszcza

Bardzo pracowity i dobry proboszcz

Parafianin

14:19, 2025-05-10

Polska i Francja z "przełomowym traktatem". Chodzi o be

Dla bezpieczeństwa Polski nic nie znaczący papierek. Bezpieczeństwo Polski to własna armia, spójność wschodniej flanki NATO i ścisła współpraca z USA. Militarnie Francja to kraj odgrywający jeszcze rolę w Afryce, w Europie marginalną, w świecie żadną, a cywilizacyjnie upadły. Poza tragicznymi historycznymi doświadczeniami francuskiej wiarołomności pozostaje pytanie o cenę podpisania tego papierka, których nikt nie ujawnia - zasadność i koszty zakupów na potrzeby wojska we Francji (przypomina się niesławny Caracal), koszty w utrzymywaniu ilościowo śmiesznych francuskich głowic jądrowych i wysyłania polskiego wojska do Afryki w celu ochrony francuskich interesów. Chyba, że jakiś tajny protokół ma nas dodatkowo zabezpieczać przed Niemcami (bo przecież ta słabizna 300 głowic przy Rosji nic nie znaczy), ale ile znaczy francuskie sojusznicze słowo przekonała się w 1938 r. Czechosłowacja, a rok później my. Pic na wodę fotomontaż, Panie Premierze niepolskich spraw.

Puł Tusk

12:02, 2025-05-10

0%