Zamknij

Czym jest pompa bocznokanałowa? Jakie jest jej zastosowanie?

Art. sponsorowany + 15:20, 16.02.2023 Aktualizacja: 15:21, 16.03.2023
Skomentuj

Pompy bocznokanałowe są używane w różnych zakładach w celu transportowania różnych substancji i materiałów. Czym charakteryzują się te urządzenia? Jak są one zbudowane? Jakie jest ich główne zastosowanie?

Co to jest pompa bocznokanałowa?

Pompa bocznokanałowa to rodzaj pompy, która wykorzystuje siłę odśrodkową do przenoszenia substancji lub materiałów, na przykład gazów, płynów lub przedmiotów.

Takie pompy określane są również jako dmuchawy podciśnieniowe albo przemysłowe generatory próżni ze względu na swój sposób pracy.

Jak zbudowana jest pompa bocznokanałowa?

Pompa składa się z wirnika z licznymi łopatkami ułożonymi promieniście, które obracają się wokół centralnej komory. Gdy wirnik obraca się, substancja jest wciągana do kanału wlotowego i przyspieszana przez obracające się łopatki. Powoduje to wzrost ciśnienia danej substancji, która następnie wydostaje się przez kanał wylotowy.

Tym, co odróżnia pompę bocznokanałową od innych pomp, jest sposób jej pracy. Substancja w tego typu pompie jest wielokrotnie obracana przez wirnik, za każdym razem zwiększając ciśnienie. Dzięki temu pompa bocznokanałowa GAREN POST pozwala uzyskać wysokie ciśnienie przy niskich prędkościach przepływu.

Gdzie najczęściej używane są pompy bocznokanałowe?

Pompy bocznokanałowe są powszechnie stosowane w instalacjach i maszynach wymagających wykorzystania wysokich ciśnień, takich jak transport podciśnieniowy, uzdatnianie wody, procesy chemiczne czy systemy HVAC.

Są one zatem używane w różnych zakładach przemysłowych w trakcie procesów transportu bliskiego, w procesach napowietrzania, mieszania, fermentacji, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Jakie zalety mają pompy bocznokanałowe?

Korzystanie z pompy bocznokanałowej związane jest z wieloma korzyściami. Jakie zalety mają takie urządzenia?

  • Większa odporność na zatykanie – pompy te są mniej podatne na zatykanie niż inne typy pomp ze względu na efekt recyrkulacji.

  • Kompaktowa konstrukcja – mają one zwartą konstrukcję, dzięki czemu idealnie nadają się do zastosowań, w których przestrzeń jest ograniczona.

  • Niski poziom hałasu i wibracji – pompy bocznokanałowe nie wytwarzają znacznego hałasu oraz wibracji w trakcie pracy.

  • Samozasysające działanie – pompy bocznokanałowe są samozasysające, co oznacza, że mogą podnieść płyn z niższego poziomu na wyższy.

  • Wysoka wydajność – dzięki specjalnej konstrukcji pompy bocznokanałowe są bardzo wydajne. Mogą osiągnąć sprawność do 80%, co oznacza, że marnują mniej energii i są bardziej ekonomiczne w eksploatacji.

  • Wytrzymałość na wysokie ciśnienie – takie urządzenia mogą generować wysokie ciśnienie, dzięki czemu doskonale nadają się do zastosowań, w których wymagana jest wysoka wydajność. Mogą osiągać ciśnienie nawet ponad 500 barów.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Kto ma bronić kraju? Polacy nie mają wątpliwości

Takie przeszkolenie co to kończy się przysięgą, co w efekcie robi z delikwenta mięcho armatnie... Przypominam że posłowie i wysocy urzędnicy zrobili sobie ustawę , która gwarantuje im , że oni na żadną "W" nie będą powoływani.

Czas

20:48, 2025-05-13

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Pułtuska

Planeta płonie

Adam

20:49, 2025-05-10

Parafia w Pniewie ma nowego proboszcza

Bardzo pracowity i dobry proboszcz

Parafianin

14:19, 2025-05-10

Polska i Francja z "przełomowym traktatem". Chodzi o be

Dla bezpieczeństwa Polski nic nie znaczący papierek. Bezpieczeństwo Polski to własna armia, spójność wschodniej flanki NATO i ścisła współpraca z USA. Militarnie Francja to kraj odgrywający jeszcze rolę w Afryce, w Europie marginalną, w świecie żadną, a cywilizacyjnie upadły. Poza tragicznymi historycznymi doświadczeniami francuskiej wiarołomności pozostaje pytanie o cenę podpisania tego papierka, których nikt nie ujawnia - zasadność i koszty zakupów na potrzeby wojska we Francji (przypomina się niesławny Caracal), koszty w utrzymywaniu ilościowo śmiesznych francuskich głowic jądrowych i wysyłania polskiego wojska do Afryki w celu ochrony francuskich interesów. Chyba, że jakiś tajny protokół ma nas dodatkowo zabezpieczać przed Niemcami (bo przecież ta słabizna 300 głowic przy Rosji nic nie znaczy), ale ile znaczy francuskie sojusznicze słowo przekonała się w 1938 r. Czechosłowacja, a rok później my. Pic na wodę fotomontaż, Panie Premierze niepolskich spraw.

Puł Tusk

12:02, 2025-05-10

0%