Zamknij

Warszawa i województwo mazowieckie – co na rynku mieszkaniowym? Ceny idą w górę, popyt rośnie

08:38, 18.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:39, 18.05.2022

Stołeczny rynek nieruchomości jest bez wątpienia najprężniejszy w całym kraju. Ale też najdroższy – warszawskie ceny nowych mieszkań potrafią przebić tylko luksusowe inwestycje hotelowo-apartamentowe na nadmorskich i górskich kurortach. 

Jednak drożyzna nie odstrasza kupujących – popyt na mieszkania wciąż rośnie, a geografia rynku się rozszerza. Deweloperzy aktywnie oswajają okolice Warszawy, gdzie działki inwestycyjne są przystępniejsze cenowo.

Coraz większą rolę w kształtowaniu polityki cenowej odgrywa aktywność inwestorów: mieszkanie w stolicy jest postrzegane jako cenny kapitał, i Polacy coraz chętniej lokują swoje oszczędności w nieruchomościach, zamiast korzystać z lokat bankowych.

Na podstawie danych i analiz, opracowanych przez zespół portalu inwestycji mieszkaniowych Korter, dzisiaj odpowiemy na następujące pytania:

  • co się dzieje na warszawskim i mazowieckim rynku nieruchomości – jakie są oferty i ceny;
  • gdzie kupisz mieszkanie najtaniej;
  • jaka jest najbliższa przyszłość mieszkaniówki.

Rynek pierwotny Warszawa – jakie są oferty w 2022-2023?

Na terenie Warszawy i Mazowsza dziś działa ponad 200 firm budowlanych – jest rekord wojewódzki w skali kraju. Tak imponująca liczba jest podyktowana przez sytuację rynkową, a nawet przy tak intensywnym natężeniu podaży czasem zdarza się, że jest niewystarczająca – popyt rośnie szybciej, niż inwestycje są oddawane do użytku, a w większości przypadków wszystkie mieszkania zostają wyprzedane jeszcze na etapie przedsprzedaży.

Rynek pierwotny w Warszawie jest bardzo różnorodny – buduje się tu:

  • klasyczne wielorodzinne osiedla, w tym o podwyższonym standardzie i dodatkowych walorach infrastrukturalnych;
  • wolnostojące bloki oraz apartamentowce;
  • inwestycje typu willi miejskich;
  • kompleksy wykonane w koncepcji jednorodzinnej – domy bliźniacze, szeregowe, wolnostojące, często podzielone na osobne apartamenty na poszczególnych kondygnacjach segmentów mieszkalnych;
  • inwestycje klasy premium – apartamentowo-biurowe, apartamenty inwestycyjne, mikroapartamenty.

Gdzie znajdziesz najtańsze mieszkanie

Mimo że Warszawa często bije wszelkie rekordy stawek deweloperskich, pułap cenowy jest wciąż dość duży – znajdziemy sporo wartościowych ofert z dolnej i średniej półki cenowej.

W tych dzielnicach Warszawy kupisz mieszkanie w cenie do 7500 złotych za metr kwadratowy:

  • Białołęka
  • Ursus
  • Wawer

Coraz więcej nabywców stawia dziś nie na nieruchomości znajdujące się w granicach miasta – sam ten fakt podnosi koszty budownictwa, i, co za tym idzie, cenę transakcyjną – lecz w bliskich okolicach Warszawy. Największą popularnością ostatnio cieszą się Ząbki, Marki, Piaseczno, Kobyłka, Łomianki oraz Pruszków.

Rynek pierwotny w Pruszkowie i innych miastach powiatowych oferuje nieruchomości w stołecznym standardzie, przy tym, że ceny są bardziej niż przystępne.

Co z mieszkaniówką w 2023?

Analiza mieszkaniówki z 2022 roku pozwala stwierdzić, że rynek nieruchomości zachowa tendencję wzrostową – zresztą, ten kierunek się nie zmienia już od kilkunastu lat, a roczne podwyżki cen potrafią sięgać kilkunastu procent.

Eksperci twierdzą: skoro ceny nie poszły w dół pod wpływem kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa, to na pewno nie drgną w warunkach stosunkowej stabilizacji. Inflacja tylko nasila popyt na nieruchomości – coraz więcej inwestorów stawia na mieszkania jako na niezawodny sposób na generowanie pasywnego dochodu oraz narzędzie do pomnożenia kapitału.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%