Zamknij

Jak zatrudnić pracowników sezonowych z Ukrainy?

16:10, 27.07.2022 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Wiosna i lato to najlepsza pora na zatrudnianie pracowników sezonowych. Wiele osób wyjeżdża na wakacje, więc przydaje się uzupełnienie braków w kadrach, zwłaszcza w turystyce, gastronomii czy ogrodnictwie. Nic dziwnego więc, że wielu pracodawców decyduje się na leasing pracowników z Ukrainy. Jak jednak powinno to wygląd? I co mówi na ten temat prawo?

 

Czym jest praca sezonowa?

Zanim przystąpimy do zatrudnienia czy choćby szukania osób z Ukrainy do pracy, trzeba zadbać o pewne formalności. Na początek należy uzyskać zezwolenie na pracę typu S. Taki rodzaj pracy nie może przekraczać 9 miesięcy w jednym roku kalendarzowym.

Poza tym wykonywane czynności musza należeć stricte do prac sezonowych, np. praca w hotelu na stanowisko sprzątacza, zbieranie owoców, pomoc przy hodowli zwierząt lub na roli. Ogólnie rzecz biorąc prace muszą należeć do działów: turystyka, gastronomia, rolnictwo, ogrodnictwo.

Szczegółowe informacje na temat prac zaliczanych do sezonowych znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

 

Zezwolenie na leasing pracowników z Ukrainy

Uzyskanie zezwolenia na leasing pracowników z Ukrainy składa się z kilku etapów. Na początek należy od starosty uzyskać specjalne zaświadczenie. Będzie zawierać informację o tym, że dana praca nie może być wykonywana przez osobę bezrobotną, która jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy.

Następnie musi zostać wydany wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową. Do wniosku dołącza się odpowiednie dokumenty i składa w powiatowym urzędzie pracy. Potem może zostać wydane zezwolenie na pracę sezonową (jeśli Ukrainiec znajduje się już na terenie Polski) lub zostanie wpisany odpowiedni zapis do ewidencji wniosków (jeśli Ukrainiec przebywa jeszcze poza granicami Polski).

Z tego powodu leasing pracowników z Ukrainy powinien odbywać się odpowiednio wcześnie, by jak najszybciej pozyskać pracowników do swojej branży i móc ruszyć z dalszą pracą.

 

Podsumowanie

Jak widać, proces leasing pracowników z Ukrainy można bez problemu przeprowadzić samemu. Trzeba liczyć się jednak z tym, że jeśli do tej pory tego nie robiliśmy, czeka nas sporo pracy. W najgorszym wypadku możemy czekać nawet 2-3 miesiące, zanim wszystko zostanie sfinalizowane. Jednak im większe doświadczenie w tym zdobędziemy, tym szybciej i sprawniej będziemy radzić sobie z tą kwestią.

Jeśli jednak zależy nam bardzo na czasie, to leasing pracowników z Ukrainy możemy powierzyć odpowiedniej agencji pracy, która wykona wszelkie czynności za nas. Posiada odpowiednie doświadczenie, a specjaliści znają przepisy prawa. Dzięki temu można skrócić ten czas nawet do 2-3 tygodni.

Widzimy zatem, że cały proces nie jest szczególnie skomplikowany. Wymaga jednak czasu i pewnej dozy cierpliwości. Jeśli jednak wszystko dobrze przygotujemy, to nawet nie będziemy musieli długo czekać, by wszystko sfinalizować i móc zatrudnić osobę z Ukrainy w swojej branży.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%