Zamknij

Wołowina z ras mięsnych - czym się różnią od wołowiny z ras mlecznych?

15:42, 05.08.2022 .
Skomentuj

Mięso wysokiej jakości ma ogromne znaczenie- wpływa nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również na niebagatelny smak dań. Dość często wybierana jest wołowina- jej przyrządzanie jest problematyczne, jednak walory smakowe i odżywcze w pełni to rekompensują. Jakie różnice występują pomiędzy rasą mleczną i mięsną? Jakie rodzaje wołowiny z rasy mięsnej możemy wyróżnić? Jakie występują zalety rasy mięsnej? Jakie substancje dostarcza nam mięso wołowe? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

 

Jakie różnice występują pomiędzy rasą mleczną i mięsną?

Na dzień dzisiejszy wyróżniamy dwa rodzaje hodowlanego bydła, w zależności od tego, jaką pełnią rolę. Mowa o bydle mięsnym i mlecznym. W tym drugim przypadku zwierzęta są przystosowane do tego, aby produkowały możliwie najwięcej mleka. Rolnicy skupiają się zatem na odpowiednim żywieniu i wybierają bydło, które jest do tego przystosowane pod względem biologicznym.

Wówczas mogą spodziewać się tego, że zarówno jakość, jak i ilość mleka będzie w pełni satysfakcjonująca. Niestety skutkiem ubocznym jest obrastanie tłuszczem, przez co mięso nie jest tak smaczne- nie posiada specyficznego aromatu i walorów smakowych. Co więcej, nie sprawdzi się również do przetwarzania, m.in do smażenia bądź grillowania. 

Nieco inaczej wygląda to w przypadku wołowiny z ras mięsnych. Pochodzi ona jedynie ze starannie wybranych zwierząt. W zdecydowanej większości przypadków hodowcy dostosowują warunki do tego, aby zakupione mięso było możliwie najwyższej jakości. Co więcej, opiekują się nimi wyspecjalizowani rolnicy- mają wysoką wiedzę w zakresie karmienia w zależności od wieku zwierząt. Co prawda nie da uniknąć się tkanki tłuszczowej, jednak jej forma jest nieco odmienna- marmurkowa. Pod wpływem temperatury stapia się, czego konsekwencją jest nadanie mięsu niepowtarzalnego smaku i kuszącego aromatu.

Okazuje się, że różnica występuje również w zakresie czasu niezbędnego do poświęcenia podczas przygotowywania potraw. W przypadku wołowiny mlecznej proces ten jest znacznie dłuższy, natomiast końcowy efekt nie jest tak satysfakcjonujący, jakbyśmy zdecydowali się na rasę mięsną.

Jakie rodzaje wołowiny z rasy mięsnej możemy wyróżnić? 

Konsumenci z reguły skupiają się na wołowinie rasy mięsnej. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, w końcu zależy im na tym, aby przygotowana potrawa była możliwie najsmaczniejsza. Nie zmienia to jednak faktu, że mięso różni się w zależności od tego, na jaki gatunek bydła się zdecydujemy, a także jakim pokarmem zwierzę było żywione. W każdym przypadku klienci mogą jednak liczyć na intensywny smak i ponadprzeciętną jakość.

Dużą popularnością cieszy się wołowina Angus. Wyróżnia się wyrazistym smakiem i soczystością. Bydło to ubijane jest pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia. To specjaliści decydują, który moment jest najbardziej optymalny.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wołowina Hereford- pomimo tego, że pochodzi z Wielkiej Brytanii, to polscy rolnicy również zajmują się hodowlą takiego bydła. Wyróżnia się delikatnością w smaku, co jest zawdzięczane karmieniem trawą. 

Ostatnim spotykanym rodzajem jest wołowina Limousine. W tym przypadku konsumenci mogą liczyć na niewielką ilość tkanki tłuszczowej i satysfakcjonujące walory smakowe.

Jakie substancje dostarcza nam mięso wołowe?

Nie bez powodu mięso wołowe cieszy się tak dużą popularnością. Klienci doceniają bowiem nie tylko walory smakowe, ale również składniki odżywcze. Coraz częściej są zaznajomieni w zakresie jakości nabywanych produktów. Okazuje się, że wołowina posiada tłuszcz śródmięśniowy. Jest on kluczowy, jeśli chodzi o przyswajanie zróżnicowanych substancji, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Co więcej, jest to bogate źródło białka, czyli podstawowego budulca organizmu.

Specjaliści zwracają również uwagę na duża ilość żelaza, które charakteryzuje się stosunkowo łatwą przyswajalnością. Warto wspomnieć o CLA kwasie linolowym, bowiem działa odchudzająco, ma pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy i zapobiega nowotworom. W mięsie wołowym znajdziemy również kwasy Omega-3. Są odpowiedzialne nie tylko za optymalizowanie ciśnienia, ale również pełnią funkcję protekcjonistyczną przed starzeniem się organizmu.

Obecność witaminy B12 natomiast intensyfikuje produkcję krwinek czerwonych i syntezę szpiku kostnego. Nie w sposób nie wspomnieć o karnitynie, potasie i fosforze- substancje te również pozytywnie wpływają na nasz organizm.

Jakie występują zalety rasy mięsnej?

Jak można zatem wywnioskować na podstawie powyższych informacji- rasa mięsna zajmuje znacznie mniej czasu podczas przygotowywania potraw, jednocześnie konsumenci mogą mieć pewność co do licznych walorów smakowych. Takie mięso jest gwarancją wysokiej jakości i niewielkiej ilości tłuszczu. Spożywanie rasy mięsnej wiąże się z przyswajaniem dużej ilości substancji odżywczych- ma to pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%