Zamknij

Kto może ubezpieczyć mieszkanie?

12:26, 27.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:26, 27.07.2021

Ubezpieczenie mieszkania to sposób na zabezpieczenie mienia oraz uzyskanie środków potrzebnych na remont w razie awarii lub poważniejszej usterki. Jest to krok polecany zarówno właścicielom nieruchomości, jak i najemcom, co może budzić wątpliwości co do tego kto powinien i może ubezpieczyć mieszkanie.

Nowe mieszkania w Legionowie zyskują na znaczeniu a coraz więcej mieszkańców zastanawia się nad kwestią ubezpieczenia nieruchomości. Ubezpieczenie wynajmowanego lokalu to zawiły temat, który łatwo można przeoczyć, podpisując umowę. Najemcom może wydawać się, że taka odpowiedzialność powinna spoczywać na właścicielu. Teoretycznie tak. W praktyce jednak nie ma on takiego obowiązku. Jeśli więc warunki umowy nie stanowią inaczej, to za wszelkie zdarzenia losowe, takie jak pożar, zalanie czy wybuch będzie musiał zapłacić lokator. Kto i dlaczego powinien ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie mieszkania przez właściciela

W Polsce nie istnieją przepisy precyzujące, że to właśnie właściciel nieruchomości powinien zatroszczyć się o jej ubezpieczenie. Nie ma także nakazu ubezpieczania mienia. Co do zasady, ubezpieczenie jest więc zupełnie dobrowolną formą zabezpieczenia majątku, a polisę może zawrzeć każda osoba trzecia. Prawo precyzuje jednak, że tylko właściciel danej nieruchomości, może być wpisany jako osoba ubezpieczona. Co to właściwie oznacza?

Oznacza to, że niezależnie od tego kto podpisał się pod polisą ubezpieczającą mieszkanie, cała rekompensata z tytułu ubezpieczenia zawsze trafi do kieszeni właściciela. Najprościej, więc gdy to właśnie właściciel ubezpieczy wynajmowane mieszkanie. Jest to jednak związane z większymi kosztami ubezpieczenia. Podniesione stawki wynikają z faktu, ze wynajmowane mieszkania obarczone są dużo większym ryzykiem zniszczenia niż zamieszkałe lokale własnościowe.

Ubezpieczenie mieszkania przez lokatora

Osobą, która może ubezpieczyć mieszkanie, jest także lokator. Dzieje się tak, gdy właściciel niechętnie podchodzi do tematu płacenia ubezpieczenia. W tej sytuacji zapis mówiący o tym, że tylko on może być osobom ubezpieczoną, jest dość kłopotliwy. Na szczęście coraz więcej firm ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw najemcom, którzy znaleźli się w takiej sytuacji. Rozwiązaniem jest specjalne OC przygotowane na podstawie umowy najmu. Co daje taki rodzaj ubezpieczenia?

Wszystko zależy od wariantu, na który zdecyduje się lokator. Można wybierać między ubezpieczeniem od zniszczeń spowodowanych przez lokatora na mieniu właściciela, prawem do rekompensaty z tytułu szkód poniesionych przez lokatora na wskutek złego stanu technicznego mieszkania lub mienia oraz ubezpieczeniem z tytułu szkód spowodowanych osobom trzecim, jak na przykład zalanie sąsiada. Każdy typ ubezpieczenia ma inną cenę i powinien być dostosowany do stanu technicznego mieszkania i budynku.

Kto powinien ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczyć mieszkanie może praktycznie każdy. Jest to jednak obowiązek, który powinien spoczywać na jego właścicielu. Osoba poważnie podchodząca do posiadanej nieruchomości oraz eksploatacji wynikającej z wynajmowania lokalu, powinna być świadoma zagrożeń, które są z tym związane. Ubezpieczenie mieszkania nie tylko zabezpieczy mienie, ale także pozwoli uzyskać rekompensatę potrzebą na remont w przypadku awarii lub nieumyślnego spowodowania szkody przez lokatora.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%