Wiele nagród w "Sprzątaniu Świata"

Wiele nagród w "Sprzątaniu Świata"

W tym roku Akcja Sprzątanie świata – Polska i Fundacja Nasza Ziemia mają swój jubileusz.


- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przez te 25 lat organizowali i brali udział w Akcji – sama przecież niewiele bym zrobiła. Szczególnie serdecznie dziękuję dziennikarzom wszystkich mediów – znakomicie rozpowszechniliście przesłanie Akcji na całą Polskę. Chciałabym przypomnieć i podkreślić, że każdy z nas powinien dbać o środowisko, bo przecież środowisko to nasz wspólny dom. Akcja jest dobrowolna i apolityczna. I dlatego tym bardziej mnie cieszy, że przez 25 lat ponad 20 milionów Polaków – wspaniałych wolontariuszy – zaangażowało się w Akcję i razem działamy dla natury.
Chciałabym też, aby każdy z nas pokochał swój najmniejszy kawałek Ziemi, tak po prostu, na co dzień… - powiedziała Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Akcji w Polsce i założycielka
Fundacji Nasza Ziemia. Prosimy - z okazji Jubileuszu - sadźcie drzewa!!!  To będzie najlepszy dar i dla Ziemi i dla ludzi. I koniecznie nam to zgłoście - zrobimy wspólną Galerię Drzew Jubileuszu. (...)

Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie segregacji odpadów w gminach.
To bardzo bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz oszczędność energii i wody, surowce naturalne nie są przecież nieograniczone, mamy ich coraz mniej i dlatego musimy wykorzystywać surowce wtórne! Bardzo ważne jest też, że polskie gminy już w tym roku muszą osiągnąć poziom 30% recyklingu, a w roku 2020, czyli już za niecałe dwa lata, nasz kraj musi osiągnąć poziom 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych. Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafi a ok. 13% odpadów, czyli musimy zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę prawie trzykrotnie więcej!
Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej. Dzięki temu zaoszczędzimy surowce naturalne dla następnych pokoleń.
Segregacja odpadów jest zatem bardzo ważna – i musimy ją stosować. Dlatego w tym roku w Akcji Sprzątanie świata – Polska proponujemy odpadowe Wyzwania – w kolorach jak pojemniki do segregacji odpadów. Promujmy segregację odpadów i jej zasady – szczególnie to, aby odpady trafiały do właściwych pojemników, bo kiedy trafiają do nieodpowiedniego pojemnika, stają się zanieczyszczeniem, zamiast wstępnie posegregowanym surowcem wtórnym.
Jeśli więc już dobrze segregujecie swoje odpady – to gratulujemy Wam! Brawo!
A jeśli jeszcze nie – to najwyższy czas zacząć!

Zapraszamy! Przyłączcie się do nas i podejmijmy – każdy z nas – choć jedno Wyzwanie! :)
Odwiedzajcie  również stronę  www.naszaziemia.pl i  śledźcie   co nowego w Akcji  – a  najlepiej zarejestrujcie się i będziecie od nas otrzymywać powiadomienia o wszelkich nowościach.

Wyzwanie 1 – NIEBIESKIE (jak pojemnik do zbiórki papieru)
„Akcja – segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej!” - kampania informacyjna dla lokalnej społeczności Cel: przeprowadzenie kampanii promującej zasady segregacji odpadów na 5 frakcji i podkreślenie wagi poprawności segregowania odpadów.  Liczymy, że dzięki tym kampaniom w Waszej lokalnej społeczności (gminie, miejscowości, dzielnicy, fi rmie) zwiększy się ilość odpadów zbieranych w segregacji i że odpady będą trafi ać do właściwych pojemników np. odpady z tworzyw sztucznych będą wrzucane do żółtego pojemnika, a nie będą do niego wrzucane np. papier czy szkło  (bo wówczas będą to zanieczyszczenia mocno utrudniające lub  wręcz uniemożliwiające właściwą segregację i recykling). Kampania może mieć dowolną formę: happeningu, przemarszu, badania opinii publicznej, instruktażu przy zestawach pojemników… Liczymy na Waszą inwencję!
Dla kogo: przedszkola, szkoły, organizacje i każdy zainteresowany - we współpracy z urzędem gminy
UWAGA! Dla szkół i przedszkoli – Wyzwanie ma formę konkursu. Prace nadsyłać można do 15 października 2018 roku, czyli do dnia, kiedy swoją premierę na kanale Cartoon Network będzie miał nowy serial "Craig znad  potoku"  o aktywnym i bardzo twórczym  chłopcu i gronie jego przyjaciół, spędzających prawie cały swój wolny czas ciekawie i pożytecznie właśnie w Naturze - "na dworze" lub "na polu" jak to mówi się w różnych częściach Polski. Do wygrania łącznie 6.000 PLN na doposażenie szkolnych pracowni przyrodniczych lub edukację odpadową oraz dodatkowo upominki  dla zwycięskich koordynatorów  konkursu.
Regulamin i formularz rejestracji na www.naszaziemia.pl
Fundatorami konkursu są Fundacja Plasti csEurope Polska i Cartoon Network.

Wyzwanie 2 – ZIELONE (jak pojemniki do zbiórki szkła)
Zbieramy - sprzątamy - nie śmiecimy
Cele:
- zorganizowanie   zbiórki   niepotrzebnych   telefonów   komórkowych   (w porozumieniu z Fundacją Nasza Ziemia)
- zorganizowanie zbiorki odpadów (w porozumieniu z gminą lub firmą zbierająca odpady)
- promowanie wśród rolników płukania i zwracania opakowań po środkach ochrony roślin do sklepów, w ramach akcji specjalnej Systemu Zbiórki Opakowań Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR). Szczegóły na fanpage na Facebooku: @liczysiekazdeopakowanie
Dla kogo: przedszkola, szkoły, organizacje, firmy, urzędy, rolnicy

Wyzwanie   3   –   BRĄZOWE   (jak   pojemnik   do   zbiórki   bioodpadów   czyli   roślinne odpady z naszych domów, np. obierki)
Razem ułatwiajmy segregację odpadów - podpisz petycję do Ministra Środowiska i Producentów o oznakowanie opakowań kolorem pojemnika, do którego należy je potem wrzucić.
Cel: obywatelski głos domagający się praktycznego ułatwienia selektywnej zbiórki odpadów
Dla kogo: organizacje, firmy, urzędy, osoby indywidualne
Jak: petycja w internecie i listy podpisów

>> zobacz o tym więcej
   
Wyzwanie 4 – CZARNE (jak pojemniki na odpady resztkowe, czyli to co się nie da posegregować)
Pokaż, że segregujesz! I pokaż jak segregujesz!
Cel: pokażmy, że jest nas wiele osób, które segregują odpady - i robią to właściwie. Dajmy dobry przykład!
Dla kogo: posiadacze kont na social mediach
Jak: polub profi l FB/naszaziemia, zrób sobie zdjęcie lub nagraj fi lmik jak segregujesz, opublikuj je oznaczając nasz profi l w komentarzu... i w ten sposób zainspiruj i motywuj innych do segregacji.
A na autorów najfajniejszych zdjęć już czekają upominki-niespodzianki :)
Do kiedy: do końca października

>> zobacz o tym więcej
  
Wyzwanie 5 – ŻÓŁTE (jak pojemniki na odpady z tworzyw sztucznych, metalu i opakowań wielomateriałowych)
Gmino – w ramach kampanii „rePETa” pozyskaj od Fundacji Nasza Ziemia nieodpłatnie żółte pojemniki do selektywnej zbiórki i efektywnie zbieraj do nich właściwe odpady!
Cel: wzmocnienie infrastruktury do segregacji odpadów w przestrzeni publicznej (np. na terenach turystycznych, na plażach lub dojściach do plaż, w kurortach, na pasażach, promenadach, itp.).
Kampania „rePETa” - projekt pilotażowy realizowany przez Fundację Nasza Ziemia w ramach Akcji Sprzątanie  świata - Polska,  fi nansowany jest  ze środków  Fundacji  Coca Cola ( The Coca Cola Foundation )
Dla kogo: urzędy gminy

>> zobacz o tym więcej

Sławomir Brzózek
Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia

Powrót na górę