fbpx
czwartek, 04 czerwiec 2020

4007 zarażonych przez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami

napisane poniedziałek, 25 listopad 2019 13:45

1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest „ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS”.

Jest to dzień, w którym solidaryzujemy się z ludźmi chorymi, bądź zakażonymi przez noszenie na piersi czerwonej kokardki.
Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca do odwiedzania punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), gdzie przez cały rok można BEZPŁATNIE, ANONIMOWO I BEZ SKIEROWANIA wykonać test w kierunku HIV. Punkty zlokalizowane są w 26 miastach w Polsce. Lokalizację danego punktu można sprawdzić na stronie internetowej: https://aids.gov.pl/pkd/
    W tym roku Krajowe Centrum ds. AIDS kontynuuje kampanię społeczną pod hasłem „Mam czas rozmawiać” (#mamczasrozmawiac). Celem kampanii jest przypomnienie społeczeństwu, że problem HIV/ AIDS może dotyczyć każdego człowieka bez względu na wiek, status społeczny, płeć czy przekonania. Założeniem kampanii jest stworzenie okazji do dialogu międzypokoleniowego.

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2019 r. stwierdzono zakażenie HIV u 24.781 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski – (w 2018 23.153). Wśród ogółu zarejestrowanych zakażonych było, co najmniej 6.389 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1.877 zakażonych poprzez kontakt heteroseksualny oraz 4.007 poprzez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami. Ogółem odnotowano 3.729 zachorowań na AIDS; 1.423 chorych zmarło.

  Zachęcamy jednocześnie do podejmowania lokalnych działań profilaktycznych związanych tematycznie z obchodami Światowego Dnia AIDS- do organizowania lokalnych akcji profilaktycznych, do informowania o sytuacji epidemiologicznej w Polsce oraz popularyzacji najistotniejszych informacji nt. HIV i AIDS oraz ryzyka zakażenia.
    W związku z powyższym zwracam się z prośbą o współpracę ww. temacie. Zapraszamy do odbierania materiałów promocyjnych /ulotki, informatory /w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Pułtusku, ul. 3 Maja 20 II piętro, pokój nr 5/, tel.23 692 50 71.
    

                                                                                    Państwowy Powiatowy
                                                                                      Inspektor Sanitarny
                                                                                            w Pułtusku                                              
                                                                                      Sławomir Biesiekierski