fbpx
niedziela, 31 maj 2020

Szkoła z pasją

napisane sobota, 23 maj 2020 10:24

Jeżeli chcecie przeżyć fajną przygodę, przygodę życia, nie tylko naukę w ławkach szkolnych, to  Feniks jest dla Was - mówi dyrektor generalny szkół CN-B Feniks ppłk (r) mgr Jarosław Chrobot i dodaje - "śmiałym los sprzyja a bojaźliwych odtrąca". To motto naszych szkół.

Mundurowe licea ogólnokształcące CN-B Feniks to elita wśród szkół tego typu w Polsce. Oddziały tej szkoły z powodzeniem funkcjonują w Białymstoku, Ciechanowie, Gdańsku, Kętrzynie, Olsztynie, Płocku, Pułtusku i Radomiu. W trakcie nauki uczniowie zdobywają niezbędną wiedzę oraz umiejętności praktyczne przydatne w przyszłej służbie w różnych formacjach mundurowych. Szkoły Feniks to doskonała oferta dla ludzi ambitnych, gotowych podejmować różne wyzwania, dla ludzi z pasją. - Podczas nauki w Feniksie mamy dużo zajęć dodatkowych - mówi Martyna, uczennica II klasy - takich jak kursy spadochronowe, kursy walski wręcz, kursy płetwonurka. Zajęcia praktyczne to główny atut szkoły. Szkolenia specjalistyczne prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, nauczyciele z bogatym doświadczeniem w służbach mundurowych. To przede wszystkim byli oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, Policji czy Państwowej Straży Pożarnej.

- W związku z tym, że przez kilkanaście lat byłem żołnierzem, staram się tę wiedzę przekazać nie tylko teoretycznie - mówi plut. (r) Adam Pytel, instruktor w szkołach CN-B, weteran, uczestnik misjach stabilizacyjnych w Iraku i w Afganistanie - ale również pokazać uczniom zagadnienia praktyczne. Wśród kadry są specjaliści od walki wręcz, wyszkolenia strzeleckiego, technik interwencyjnych, medycyny pola walki. - W wojsku dowódca wydaję komendę do swoich podwładnych "za mną" i rusza do boju - mówi dyrektor generalny szkół CN-B Feniks ppłk (r) mgr Jarosław Chrobot -na tych zasadach funkcjonuje nasza kadra. Najpierw my sami wykonujemy skoki spadochronowe, nurkujemy, potem robimy to razem z uczniami- podkreśla.

Dzięki odpowiednio dobranej kadrze, systemowi prowadzenia zajęć oraz wysokiemu poziomowi nauczania licea CN-B Feniks należą do wąskiego grona szkół objętych programem Ministerstwa Obrony Narodowej dla certyfikowanych wojskowych klas mundurowych.

Program ma na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego. Dzięki temu uczniowie minimum raz w miesiącu odbywają szkolenia w ramach wojskowych dni szkoleniowych, w których w rolę instruktorów wcielają się zawodowi żołnierze. Te zajęcia odbywają się głównie na obiektach szkoleniowych należących do jednostek wojskowych, z którymi szkoły współpracują. A jest ich sporo, ponieważ kluczem do prowadzenia profesjonalnych zajęć jest współpraca z Wojskiem Polskim.  Wysoki poziom wyszkolenia uczniów Feniksa doceniony został przez Ministerstwo Obrony Narodowej, które delegowało płocką i olsztyńską szkołę do udziału w Wielkiej Defiladzie "Silni w Sojuszach", która 3 maja 2019 r. przeszła ulicami Warszawy.

View the embedded image gallery online at:
https://wpu24.pl/szkoly/item/2806-szkola-z-pasja#sigProId74ea39bee3
Uczniowie liceów CN-B Feniks, nauczyciele, instruktorzy, rodzice i wielu sympatyków szkół z całego kraju należy do IX Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Płocku. Związek jest organizacją zrzeszającą obywateli polskich oraz Polaków, obywateli innych Państw, którzy wykonywali lub wykonują skoki spadochronowe. Do Związku należą zarówno żołnierze zawodowi i rezerwiści różnych formacji wojskowych, a także miłośnicy spadochroniarstwa uprawiający ten sport wyczynowo lub rekreacyjnie wywodzący się ze środowiska cywilnego. ZPS jest organizacją skupiającą w swych szeregach różne pokolenia spadochroniarzy. To właśnie skoki spadochronowe cieszą się w liceach Feniksa największą popularnością - Na początku jest strach, bo nikt nie wie co tam na górze się wydarzy - opowiada o swoim pierwszym skoku Ewelina, uczennica III klasy - ale jak już drzwi samolotu się otworzą i zobaczy się ten wspaniały widok to przeżycie jest cudowne, nie do zapomnienia- podkreśla Ewelina - i wiadomo trzeba skakać! Liczba skoczków spadochronowych w szeregach Feniksa cały czas rośnie. - Nie wykonujemy skoków w tandemie - opowiada dyrektor generalny szkół CN-B Feniks ppłk (r) mgr Jarosław Chrobot - są to samodzielne skoki i uczniowie zdobywają tytuł skoczka spadochronowego. Wykonują skoki z 1200 metrów, potrafią samodzielnie kierować spadochronem i lądować w odpowiednim miejscu. Tylko w 2019 roku samodzielne skoki spadochronowe oddało blisko 300 uczniów.

Absolwenci szkół Feniksa mogą liczyć na dodatkowe punkty podczas naboru do wojskowych uczelni, do zawodowej i terytorialnej służby wojskowej.  - Wybierając szkołę CN-B Feniks byłem przekonany co chcę robić w przyszłości. Byłem również pewien, że dokonałem właściwego wyboru, który znacznie pomoże mi w realizacji moich marzeń - mówi kpr. pchor. Marcin Leonarczyk, student podchorąży Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu na kierunku „Dowodzenie” - Szkołę CN-B Feniks tworzą profesjonaliści, ludzie, którzy mają ogromne doświadczenie i wiedzę, którą potrafią przekazać. Podobnego zdania jest st. szer. pchor. Adrian Robaczkowski - Szkoła, w której dane było mi się uczyć pozwoliła mi na zdobycie wielu cennych doświadczeń - mówi Adrian, student podchorąży Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu na kierunku „Dowodzenie” - Duże doświadczenie kadry, która przygotowywała mnie w czasie nauki do tego zawodu, mój upór i zaangażowanie pozwoliło mi na spełnianie marzenia o studiowaniu w Akademii Wojsk Lądowych.

W obecnej sytuacji, kiedy placówki oświatowe w całym kraju są zamknięte, szkoły Feniksa prowadzą zajęcia w Internecie. Nauczyciele i instruktorzy publikują materiały szkoleniowe z wykorzystaniem popularnych komunikatorów i mediów społecznościowych. W dalszym ciągu realizowana jest podstawa programowa. Materiały przygotowane przez kadrę Feniksa do nauki zajęć specjalistycznych publikowane są również przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Ten nowy sposób komunikowania pozwala na stały kontakt z uczniami, nauczycielami, rodzicami i kandydatami do szkół CN-B. - Chcemy łączyć się z wami za pomocą Internetu - mówi dyrektor generalny szkół CN-B Feniks ppłk (r) mgr Jarosław Chrobot - Jesteśmy do Waszej dyspozycji zarówno dla rodziców, jak i kandydatów. Odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania. Specjalnie w tym celu zostały wprowadzone dyżury do kontaktów on-line. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.szkolyfeniks.pl oraz na Facebooku CN-B Feniks.

Zapraszamy do I LO CN-B im. 13 Pułku Piechoty w Pułtusku
więcej na www.szkolyfeniks.pl lub pod numerem 518-344-042
lub w siedzibie szkoły przy ul. New Britain 1.

kom. w st. spocz. mgr Mariusz Gierula
Dyrektor ds. rozwoju CN-B "Feniks"