Pamiętamy o saperach

Pamiętamy o saperach

16 kwietnia wojska inżynieryjne obchodzą swoje święto. Tego dnia wypada Dzień Saperów od lat godnie czczone w naszym mieście.

Święto to obchodzone jest już od 1946. Zostało ustanowione na cześć sforsowania Odry i Nysy Łużyckiej 16 kwietnia 1945 roku. A w tamtym okresie Saperzy wnieśli ogromny wkład w przywrócenie bezpieczeństwa ziem polskich po zakończeniu II wojny. W naszym regionie m.in rozminowywaniem powojennych pozostałości zajmowali się żołnierze (oraz niemieccy jeńcy- saperzy) 5 Brygady Saperów, których pracę jeszcze 20 lat temu kontynuował 1 Pułtuski Batalion Saperów (rozformowany w 2001 roku).

W latach 1945-48 na pułtuskiej ziemi zginęło 25 saperów.

W uroczystościach, wraz z wielu gośćmi, uczestniczył były dowódca Wojsk Inżynieryjnych WP gen. bryg. w st.spocz. dr Bogusław Bębenek, obecnie prezes 24 Koła Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1 Batalionu Saperów.

 

Media

Skomentuj

Na forum wpu24.pl publikuję opinie użytkowników portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji i dopiero po tym zostają udostępnione.
Bezwzględnie usuwane są wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje. Nie publikuję wpisów wulgarnych, zwalczam trollowanie. Nie toleruję spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.
Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej proszę zgłaszać na: biuro@wpu24.pl

Powrót na górę