fbpx
czwartek, 04 czerwiec 2020

Odnaleziono prawdziwe skarby

napisane środa, 27 listopad 2019 14:31

Archeologia Pułtuska i okolic 2009-2019 to właśnie otwarta wystawa, przygotowana przez Samorząd Gminy Pułtusk, Muzeum Regionalne w Pułtusku, Parafia pw. św. Mateusza oraz Pracowni Archeologiczno-Konserwatorską SZPILA

Wystawa podsumowuje działania archeologiczne prowadzone na przestrzeni ostatnich 10 lat na terenie Pułtuska, Lutobroku, Poniat Wielkich, Kacic i Stawinogi. Prezentowane na niej zbiory zgromadzono w ostatnich latach przez pułtuskie Muzeum, Parafię pw. św. Mateusza oraz lokalne środowiska archeologiczne. Po raz pierwszy można zobaczyć m.in. niezwykły zbiór monet z pułtuskiej Bazyliki oraz eksponaty pozyskane w trakcie prac inwestycyjnych prowadzonych latem tego roku na miejskim rynku.

O atrakcyjności wystawy może już na jej inaugurację świadczyć fakt, że sala wystawowa z trudem pomieściła gości i zainteresowanych. Zresztą nie mogło chyba być inaczej, skoro podczas kilkuletnich prac archeologicznych w naszym regionie odkopano/odkryto kilka tysięcy znalezisk! Tylko na Rynku było ich ponad 1570, a na stanowisku archeologicznym w Pniewach - drugie tyle.

- W powiecie znanych i oznaczonych miejsc do przeszukania jest kilka tysięcy - powiedział szef Pracowni Archeologiczno - Konserwatorskiej Jakub Affelski. - My odkryliśmy i odkrywamy tylko część i to tylko wtedy, gdy akurat w ich rejonie prowadzone są prace ziemne.  

Wystawę będzie można zwiedzać do 31 stycznia przyszłego roku codziennie (oprócz poniedziałków) w godz.: 10:00-16:30.

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515