fbpx
sobota, 04 kwiecień 2020

Czas na spowiedź wielkanocną - do czerwca!

napisane sobota, 21 marzec 2020 16:11
Pixabay.com Pixabay.com

We nowych wskazaniach Episkopatu Polski znalazły się instrukcje dotyczące obrzędów Wielkanocy

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomniało biskupom diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej w związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących wziąć udział w zgromadzeniach religijnych. 
Wskazania zawierają też instrukcje dotyczące obrzędów Świąt Wielkanocnych, m.in., by nie odbyło się święcenie pokarmów w Wielką Sobotę.

Liturgia Triduum Sacrum z Jasnej Góry będzie transmitowana w telewizji publicznej

Biskupom diecezjalnym zalecono, w miarę możliwości, zorganizowanie transmisji z diecezjalnych lub parafialnych celebracji liturgicznych oraz możliwość uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych za pośrednictwem diecezjalnych środków społecznego przekazu.

KEP zwraca też uwagę, że drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. W polskiej tradycji istnieje zwyczaj, że dokonuje się to najczęściej w okresie Wielkiego Postu przy okazji rekolekcji. Każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania - okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej (26.02.2020) do Niedzieli Trójcy Świętej (7.06.2020). W obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa

 

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515