fbpx
czwartek, 04 czerwiec 2020

Policjanci mają nowe mundury

napisane piątek, 22 marzec 2019 23:31

W Biurze Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji odbyła się prezentacja nowego wzoru umundurowania wyjściowego dla policjantów


Rok 2019 jest szczególny w historii formacji. Z okazji Jubileuszu 100. rocznicy powstania Policji Państwowej zaplanowanych zostało wiele przedsięwzięć. Jednym z nich jest wprowadzenie nowego umundurowania wyjściowego Policji, którego wzór nawiązuje do tradycji i etosu służby funkcjonariuszy w okresie 20 – lecia międzywojennego.

Granatowa kolorystyka nawiązuje do barwy z okresu międzywojennego

z jednoczesnym odróżnieniem umundurowania Policji od innych formacji. Nowy wygląd zyskało także nakrycie głowy, które wykonane zostało z sukna zgodnego z barwą tkaniny zasadniczej munduru. Wygląd spodni bezpośrednio odnosi się do rozwiązań przedwojennych przy jednoczesnym unowocześnieniu ich konstrukcji. Kobieca spódnica zyskała bardziej współczesną formę, sięgającą poniżej linii kolana. Zmianie uległ wygląd oznaczeń w górnej części klap kołnierza, przybierając formę „palmety” właściwej Policji Państwowej. Elementem nawiązującym do tradycji przedwojennej są także tzw. kąty w formie naszywek, umieszczone na rękawach, odwzorowujące hierarchię służbową.

Nowy wzór wprowadzany będzie sukcesywnie, tak, aby Policja nie ponosiła dodatkowych kosztów.

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515