fbpx
poniedziałek, 01 czerwiec 2020

2. etap Wakacji w WOT

napisane wtorek, 27 sierpień 2019 08:43

W miniony weekend odbyło się drugie i ostatnie powołanie do służby w ramach projektu Wakacje w WOT

Koszary 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ponownie ściągnęły liczną grupę młodych, którzy postanowili wykorzystać ostatnie dni wakacji i wstąpić w szeregi Terytorialsów. Wśród kandydatów są również mieszkańcy powiatu pułtuskiego. Obecnie odbywają oni szkolenie podstawowe na poligonie i strzelnicy.

Podciechanowskie Targonie znowu tętnią życiem. Od 24 sierpnia odbywa się na  nich ostatnie już szkolenie ochotników do terytorialnej służby wojskowej, w ramach projektu Wakacje w WOT.
24 sierpnia, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza otworzyła swoje koszary w Ciechanowie i w Siedlcach dla kolejnych ochotników do terytorialnej służby wojskowej. Tego dnia powołano prawie 200 przyszłych adeptów żołnierskiego rzemiosła, z czego blisko 80% stanowią osoby, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem i obecnie odbywają oni 16 - dniowe szkolenie podstawowe, na Placu Ćwiczeń Taktycznych Targonie.

To już drugie szkolenie podstawowe w czasie wakacji. Pierwsze, odbyło się na samym ich początku i przyciągnęło liczną grupę młodych ludzi,  którzy w ten sposób rozpoczęli wakacyjną przygodę. Drugi termin szkolenia w ramach projektu WOT, przypadający na koniec sierpnia, został wybrany nie bez kozery – głównie z myślą o studentach, którzy rok akademicki rozpoczną dopiero w październiku, a swój wolny czas chcieliby spożytkować w nieco inny sposób niż zwykle. Tak duże zainteresowanie służbą wojskową spowodowało, że Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 21 tysięcy żołnierzy.
Miniony weekend u Terytorialsów to nie tylko liczne powołania, ale także intensywne szkolenia rotacyjne w całym Rejonie Odpowiedzialności Brygady. Łącznie w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT szkoliło się blisko 250 żołnierzy, natomiast w skali całego kraju szkolonych było aż 10 tysięcy Terytorialsów. Żołnierze podczas szkoleń realizowali m.in. marsze ubezpieczone, bytowanie w terenie przygodnym,

Rzecznik prasowa 5 MBOT

Aneta Szczepaniak

tel. 727041568