fbpx
niedziela, 29 marzec 2020

OSP Grabówiec kupiła Babcię Bertę

napisane poniedziałek, 06 styczeń 2020 20:00

Wielkie zmiany nastąpiły na przełomie starego i nowego roku w Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabówcu, kierowanej przez prezes Beatę Bielińską

Ta największa to zakup - z własnych środków!!! - używanego samochodu pożarniczego GBA 3/15 marki Renault Berliet, zwanego obecnie przez swoich strażaków Babcią Bertą. I mimo, że nazwa brzmi żartobliwie, pojazd z napędem na tylną oś, jest w pełni sprawny (z 1981 roku) w zabudowie typu Camiva z 6 skrytkami sprzętowymi i dwuzakresową autopompą o wydajności 1500l/min. Nierdzewny zbiornik wody zabiera 3 tys. litrów wody, a kabina mieści 8 druhów, którzy tzw. szybkie natarcie może przeprowadzić z odległości 80 metrów.

Skoro druhowie mają już pojazd, potrzebne było lepsze wyposażenie straży. I tak się stało: podczas oficjalnej zbiórki odbyło się przekazanie strażakom specjalistycznego umundurowania osobistego i elementów wyposażenia pojazdu GBA: drabina, rozdzielacz kulowy i prądownica Turbo Jet. Całkowity koszt zakupów to 30.100 z czego 27.000 to dofinansowanie z WFOSIGW, a pozostała kwota 3.100 to wkład własny z funduszów jednostki.

- Złożony przez nas projekt mógł zostać skutecznie zrealizowany dzięki wsparciu posła Henryk Kowalczyk i pomocy dyr. WFOSIGW Kamili Mokrzyckiej - podkreśla prezes Beata Bielińska.

A podsumowaniem zmian jest uzyskanie tytułu Ratownika, aż przez 7 druhów i 4 druhny. To efekt weekendowego szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515