fbpx
niedziela, 29 marzec 2020

Czy można nagrywać policjantów?

napisane czwartek, 27 luty 2020 08:36

W Polsce filmowanie i robienie zdjęć osób w miejscach publicznych nie jest zabronione, nawet jeśli filmowana lub fotografowana osoba sobie tego nie życzy

Dlatego odpowiedź na podstawowe pytanie: czy mogę nagrywać policję na ulicy, brzmi: tak, mogę. To jednak nie zamyka tematu bo jest kilka "ale". Policjantów, czy to stojących na ulicy, czy podejmujących czynności służbowe (legitymowanie, zatrzymanie, itp) można nagrywać, ale nie można robić tego w sposób utrudniający im działanie.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy świadkami przeprowadzanych czynności, czy osobami, w stosunku do których są one prowadzone, nie możemy swoim zachowaniem utrudniać tychże czynności. Obowiązkiem wszystkich jest wykonywanie poleceń policjanta, np. nakazujących odsunięcie się, tak aby policjant mógł wylegitymować osobę czy przeprowadzić kontrolę osobistą. Chodzi w głównej mierze o bezpieczeństwo postronnych osób, tej, w stosunku do której podejmowane są czynności, jak i policjantów.

Ostatecznie wszelkie spory co do tego, czy przykładowe zdjęcie, które opublikowaliśmy w internecie, podpada pod ochronę wizerunku, rozstrzygnie sąd.

Przejdź do informacji źródłowej

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515