fbpx
czwartek, 28 maj 2020

52 batalion lekkiej piechoty na ulicach Pułtuska

napisane piątek, 03 kwiecień 2020 11:25

Dzisiaj do walki z koronawirusem zaangażowanych jest ponad 8,5 tysiąca żołnierzy Wojska Polskiego, wśród nich blisko 90 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady, w tym 30 z batalionu w Komorowie

Żołnierze 52 batalionu lekkiej piechoty z Komorowa zostali włączeni do operacji pk. „Odporna Wiosna”, mającej na celu ograniczenie transmisji koronawirusa. Działania prowadzą na terenie powiatu ostrołęckiego, ostrowskiego, wyszkowskiego, pułtuskiego i makowskiego. Działania, jakie podejmują, to głównie wsparcie instytucji pomocowych, Policji oraz służb medycznych.

Dostarczają żywność

W ramach wsparcia Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, Ośrodków Pomocy Rodzinie czy Caritas transportują i dystrybuują żywność dla osób najbardziej potrzebujących praz przebywających na kwarantannie. Pierwszy duży transport żywności odbył się w zeszłym tygodniu i został powtórzony wczoraj. Było to 9 ton żywności z łomżyńskiego Caritasu, które dzięki żołnierzom trafił do potrzebujących ostrołęczan. Produkty spożywcze rozwożone są codziennie. Dziś wsparcia udzielimy na wniosek GOPS Szulborze Wielkie oraz MOPR Ostrołęka.
Wspierają Policjantów
Żołnierze 52 blp pojawili się również na  ulicach Ostrołęki, Wyszkowa, Ostrowi, Makowa Mazowieckiego i Pułtuska w mieszanych patrolach z Policjantami. Ich zadaniem jest odwiedzanie osób przebywających w kwarantannie domowej w celu sprawdzenia czy przestrzegają zasad kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy choćby w zakupie leków.  

Wspierają personel medyczny

W ramach „Odpornej Wiosny” terytorilasi wspierają także służby medyczne w Szpitalu w Wyszkowie, gdzie odciążając personel medyczny dokonują pomiaru temperatury na wejściu do szpitala oraz przeprowadzają wywiad. Podobne działania realizują także w Brańszczyku, gdzie przebywają osoby odbywające kwarantannę.
Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będą nieść pomoc, tak długo, do póki ta pomoc będzie potrzebna.

Rzecznik prasowa 5 MBOT

Aneta Szczepaniak

tel. 727041568