fbpx
poniedziałek, 01 czerwiec 2020

A może Wakacje w WOT?

napisane czwartek, 23 maj 2019 11:48

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza młodych ludzi na szkolenie podstawowe podczas letnich wakacji

Kwalifikacje wojskowe, które od początku lutego, odbywały się w całej Polsce, dały dowód, że zainteresowanie służbą wojskową wśród młodych ludzi, jest bardzo duże. Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom młodzieży, która w czasie roku szkolnego nie ma możliwości realizacji szkolenia trwającego 16 dni, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza zorganizuje szkolenie podstawowe w czasie trwania letnich wakacji.

Tuż po rozdaniu świadectw szkolnych, czyli 22 czerwca rozpocznie się pierwsze wakacyjne szkolenie podstawowe, na które mogą zgłosić się mieszkańcy całego Rejonu Odpowiedzialności Brygady – czyli osoby z Północnego Mazowsza oraz Prawobrzeżnej Warszawy. Szkolenie potrwa do 7 lipca i zakończy się przysięgą wojskową. Drugi termin szkolenia w ramach projektu Wakacje w WOT, przypada na 24 sierpnia i potrwa do 8 września „16 – stka” w tym terminie, została zaplanowana głównie z myślą o studentach, którzy jeszcze nie rozpoczną roku akademickiego.

5 Brygada ma rozwinięte 4 bataliony lekkiej piechoty

w różnych rejonach Północnego Mazowsza – Siedlce, Komorowo, Zegrze Płd. oraz Ciechanów. Takie rozlokowanie pododdziałów zdecydowanie ułatwia realizację szkoleń rotacyjnych. W zależności od miejsca zamieszkania, ochotnicy mogą szkolić się w batalionie położonym blisko rodzinnej miejscowości żołnierza.
Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” będą realizowane w dwunastu brygadach OT.

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego.
Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już 20 tys. żołnierzy, z czego ponad 1600 stanowią żołnierze Mazowieckiej brygady. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

Aneta Szczepaniak

Rzecznik prasowa 5 MBOT

Aneta Szczepaniak

tel. 727041568