Totalna bezmyślność ukarana mandatami

Fot. KPP Fot. KPP

5 marca na terenie całego kraju jak i naszego powiatu prowadzone były działania policyjne „Bezpieczny przejazd kolejowy”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych w rejonach skrzyżowań dróg i torów oraz przypominali zasady poruszania się w takich miejscach.Najczęstszą przyczyną wypadków w rejonach przejazdów kolejowych jest lekceważenie przepisów o ruchu drogowym. Szczególnie groźne są próby pokonywania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem, ignorowanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych, omijanie zamkniętych półrogatek, czy przejeżdżanie pod zamykającymi się zaporami. Często uczestnikami zdarzeń są osoby poruszające się pieszo po torach lub przechodzące przez nie w miejscach niedozwolonych.

Podczas trwających w Świerczach wzmożonych działań (5 marca) policjanci ujawnili 4 wykroczenia. Działania będą kontynuowane.  

Warto podkreślić, że pociąg to masa rzędu kilkuset ton, a jego droga hamowania nawet przy niewielkich prędkościach jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego pojazdu. Siła z jaką pociąg miażdży samochód porównywalna jest do siły, z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę…. Wypadki na torach są przede wszystkim skutkiem naruszeń przepisów. Wielu można byłoby uniknąć, gdyby górę wzięła rozwaga i wyobraźnia.

Powrót na górę