Policjanci ruchu drogowego mają przede wszystkim pomagać kierowcom i zapewniać płynność ruchu na głównych trasach w kraju.
W związku z wyjazdami świątecznymi na drogach w całym kraju ruszą w weekend wzmożone kontrole policji - przekazał PAP kom. Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego KGP. Policjanci będą sprawdzać m.in. trzeźwość kierujących i czy nie przekraczają oni obowiązujących prędkości.
Jak przekazał kom. Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego KGP, w miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą ręcznie kierować ruchem. Aby zapewnić bezpieczeństwo - jak dodał - funkcjonariusze będą zwracać uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości. W tym celu na drogi wyjadą patrole mające do dyspozycji laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu i pojazdy z wideorejestratorami.
Policjanci kontrolować będą trzeźwość kierujących, mają też reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych, w szczególności w rejonie przejść dla pieszych.
"Będziemy również kontrolować używanie przez pieszych, poruszających się po drodze poza obszarem zabudowanym po zmroku, elementów odblaskowych" - przekazał Rzeczkowski.
Policjant zaapelował do kierowców o ostrożność, rozwagę i o to, by nie wsiadali za kierownicę pod wpływem alkoholu.
"Pamiętajmy o bezpieczeństwie zarówno swoim, jak i innych uczestników ruchu drogowego, niezależnie od tego, ile kilometrów mamy do pokonania" - powiedział.
Dodał, że policjanci będą także sprawdzać sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.
"Każdy, kto dopuści się naruszenia przepisów ruchu drogowego, narażając tym samym innych na ryzyko utraty życia lub zdrowia, powinien liczyć się z surowymi konsekwencjami" - ostrzegł Rzeczkowski.
Rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński zwrócił uwagę, że większy ruch na drogach, zmienna pogoda i szybko zapadający zmrok mogą stanowić poważne utrudnienia.
"Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny auta i odpowiednio zabezpieczmy bagaż. Przedmiot ważący zaledwie kilogram podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h może zwiększyć swoją wagę nawet 50 razy, co stwarza zagrożenie dla pasażerów" - zaznaczył.
Krupiński zwrócił uwagę na potrzebę odpoczynku przed podróżą. Dodał, że w jej trakcie powinno się robić kilkunastominutowe przerwy co 2-3 godziny.
"Unikajmy napojów energetycznych, które mogą powodować nerwowość i szybki spadek koncentracji. Lepszym wyborem będzie woda i gorzka czekolada, które wspierają skupienie" - zauważył.
Dodał, że optymalna temperatura w aucie podczas podróży to 20-22 st. C.
Krupiński przypomniał, że niedostosowanie prędkości do warunków jazdy było w ubiegłym roku przyczyną 22 proc. wypadków drogowych.
"Ważne, aby nic i nikt nie rozpraszał kierowcy - na jeden kilometr trasy musi on podjąć od 8 do 12 decyzji, mając na to ułamki sekund" - powiedział. (PAP)
mchom/ joz/ amac/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz