Zamknij

Kultura / Kościoły i wierni

Wydarzenia, komunikaty i zdarzenia dla wiernych powiatu pułtuskiego

,
Światowy Dzień Chorego w Kościele katolickim ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II. Chciał, aby tego dnia w sposób szczególny dostrzec osoby cierpiące na duszy i ciele. Na ten dzień wyznaczył datę 11 lutego – wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, które jest wynikiem uznania przez Kościół zjawień Matki Bożej ubogiej pasterce, św. Bernadecie Soubirous, w Grocie Massabielskiej w Lourdes, które miały miejsce 1858 r.
,
Siostra Marta, pochodząca z pułtuskiej parafii św. Jana Pawła II, złożyła czasową profesję pustelniczą na ręce biskupa Szymona Stułkowskiego.
1
,
Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Zostało wprowadzone w 492 r. przez papieża św. Gelazego i nawiązuje do biblijnego wydarzenia ofiarowania Jezusa w świątyni w Jerozolimie oraz dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia.
,
Rozporządzenie, które ma wejść w życie w dniu 1 września 2025 roku, jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi – poinformowało prezydium Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym komunikacie.
,
W okresie świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Pułtuska okazali swoje wielkie serca, biorąc udział w zbiórce na rzecz Domu Dziecka im. Ojca św. Piusa XI w Chotomowie.
2
,
Wizyta duszpasterska, zwana popularnie kolędą, to jeden z najważniejszych elementów polskiej tradycji katolickiej. Co roku księża odwiedzają domy wiernych, aby wspólnie się modlić, rozmawiać o życiu duchowym i problemach codziennych, a także poświęcić mieszkanie.
,
10 stycznia 2025 r. w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Włodzimierz Maruszewski, emerytowany proboszcz parafii w Rokiciu.
,
8 stycznia 2025 r. odszedł do wieczności ks. kanonik prof. dr hab. Romuald Jaworski – wybitny kapłan, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Miał 75 lat i przeżył 51 lat w kapłaństwie.
2
,
Ulicami miast i wsi w całej Polsce przeszły Orszaki Trzech Króli, które w tym roku nawiązują do dwóch wyjątkowych rocznic. Tematem przewodnim orszaków jest oddanie przez mędrców pokłonu Nowonarodzonemu Chrystusowi, co ma symbolizować uznanie w Nim swojego Króla i Pana
,
Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli "Kłaniajcie się królowie!" pochodzi z pastorałki "Do szopy, hej pasterze", która pierwszy raz ukazała się w 1931 r. we Lwowie.
3
,
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest najstarszym świętem maryjnym w Kościele katolickim. Dogmat o Bożym Macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny został zatwierdzony w 431 r. w czasie III soboru powszechnego w Efezie. Jest to pierwszy z dogmatów maryjnych.
,
Pułtusk, serce powiatu pułtuskiego, przeżył dziś niezwykłe wydarzenie duchowe. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego odbyło się uroczyste otwarcie kaplicy wieczystej adoracji.
,
O ozdobach świątecznych w kulturze polskiej opowiedziała PAP prof. Katarzyna Smyk, kierownik Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS. Ekspertka podkreśliła, że każda z wieszanych na choince dekoracji ma osobne znaczenie, ale najważniejszą ozdobą jest światło, czyli np. świeczki, światełka elektryczne, gwiazdki, księżyce. „Nawet współcześnie może nie być na drzewku żadnych innych ozdób, bo samo światło konstytuuje choinkę. Widać to szczególnie w naszych ogródkach, gdzie przybranie drzewek wyłącznie w kolorowe światełka powoduje postrzeganie ich jako choinek świątecznych. Zaś wraz z wyłączeniem prądu stają się z powrotem zwykłymi drzewkami” – opisała kulturoznawczyni.
,
Słowo wigilia pochodzi od łacińskiego vigiliare oznaczającego czuwanie. Początkowo wigilię celebrowano przed uroczystościami chrześcijańskimi. Wyznawcy Chrystusa gromadzili się wieczorem przed dniem świątecznym, aby dzięki czuwanie, któremu towarzyszy modlitwa i śpiew przygotować się na obchody uroczystości. Po liturgiach gromadzono się na wspólnym posiłku nazywanym z greckiego agape, będącym wyrazem braterskiej miłości między ludźmi. Do tej starochrześcijańskiej tradycji nawiązuje wieczerza wigilijna.
2
,
Pasterka, tradycyjna msza święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia, to jedno z najbardziej charakterystycznych wydarzeń w polskiej kulturze bożonarodzeniowej.