W I naborze na Mazowszu rozdysponowano łącznie 17,5 mln zł na prace przy zabytkach nieruchomych i ruchomych. Dotacje skierowane są do właścicieli i posiadaczy obiektów wpisanych do rejestru zabytków, które wymagają działań konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych.
Dla pułtuskiej parafii przewidziano 100 000 zł na prace konserwatorsko-restauratorskie przy barokowej ambonie z lat 1725–1833 w Bazylice Kolegiackiej p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Zakres prac obejmuje m.in. odtworzenie elementów kosza, zaplecku oraz górnego zwieńczenia obiektu, które przez stulecia narażone były na uszkodzenia mechaniczne i efekty działania wilgoci.
Dzięki wsparciu z programu „Ochrona zabytków” lokalna wspólnota zyska szansę na przywrócenie pierwotnej świetności unikatowej ambony, będącej ważnym świadectwem sztuki sakralnej baroku. Prace konserwatorskie umożliwią również dalsze udostępnianie zabytku na cele liturgiczne i edukacyjne, co wpłynie na wzrost atrakcyjności turystycznej Pułtuska.
[REAKCJA_LAPKI]30661[/REAKCJA_LAPKI]
Realizacja projektu zostanie przeprowadzona we współpracy z wykwalifikowanymi konserwatorami dzieł sztuki oraz specjalistycznymi pracowniami, co gwarantuje zachowanie oryginalnych detali i materiałów. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli śledzić postęp prac, a po zakończeniu renowacji parafia planuje zorganizować dzień otwarty, podczas którego zwiedzający zobaczą efekt prac „od kuchni” i wezmą udział w prelekcjach o historii zabytku.
W Bazylice Kolegiackiej Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Pułtusku znajduje się cenna ambona barokowa, która ma formę łodzi. Została ona ufundowana w drugiej połowie XVIII wieku przez biskupa Ludwika Załuskiego, który również odpowiadał za nadanie świątyni jednolitego, barokowego wystroju. Ambona w kształcie łodzi jest jednym z charakterystycznych elementów wyposażenia wnętrza bazyliki, obok bogato dekorowanego ołtarza głównego, ołtarzy bocznych i stall w prezbiterium. Kolegiata, w której się znajduje, ma bogatą historię, przechodząc przez style gotycki, renesansowy i barokowy. Papież Paweł VI nadał jej w 1974 roku tytuł bazyliki mniejszej
[DW]30595[/DW]
Nowe życie dla centrum kultury w Pułtusku
Budynek MCKiS to praktyczny trup,nie dość że grozi zawaleniem, wewnątrz ściany popękane,napecznialosci, prawdopodobnie to skutek niegdysiejszej powodzi ale i umieszczenia w tym budynku węzła ciepłowniczego (!!!!), a poza tym to staroć. Centrum kultury powinno dostać nowa lokalizację! 50 tys złotych wyrzucone w błoto. Chcecie to lepcie te skorupy popękanego garnka . Kino w ogóle nieprzystosowane dla osób niepełnosprawnych...
Edek
15:43, 2025-07-08
Nowa ciepłownia w Pułtusku?
Dzisiaj trudno o lepszą lokalizację jak okolice węzłów drogowych "Jeżewo" lub "Moszyn". Jednocześnie dojazd rozwiązany jest poprzez budowane wzdłuż obwodnicy drogi serwisowe służące także do ruchu lokalnego. W takich strategicznych sprawach pośpiech ? Co działo się w tej sprawie przez ostatnie lata ? Czy rozważał ktoś w Pułtusku skorzystanie z geotermii ? Mogłaby wspomagać np. kocioł na biomasę.
Texas
14:24, 2025-07-08
Nowe życie dla centrum kultury w Pułtusku
Lata zaniedbań zrobiły swoje...wizytówka przy wjeździe do miasta ta samo jak stary szpital który w prywatnych łapach marnieje i niedługo sam się zawali...😡
Sorento
11:24, 2025-07-08
Pułtusk zalany… funduszami! Ponad 19 mln zł
Pogłębiać trzeba kanalki nie słuchać Pana specjalisty od wszystkiego Kwiatka💩, bez pogłębiania kasa pójdzie na marne.
Sorento
11:20, 2025-07-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz