Zamknij
POLECAMY

Kultura / Edukacja

Szkoły, przedszkola i wydarzenia edukacyjne w powiecie pułtuskim

,
Od 13 do 15 maja 2025 w Polsce odbędą się egzaminy ósmoklasisty. Podejdzie do nich 354 940 uczniów z ponad 12 tys. szkół. Tegoroczny egzamin będzie też pisało ponad 13 tys. uczniów z Ukrainy.
,
Wśród wyróżnionych placówek znalazły się również szkoły z terenu powiatu pułtuskiego.
,
Tematy te podali PAP po wyjściu z egzaminu maturzyści z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.
,
W poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym, obowiązkowym dla wszystkich maturzystów, rozpoczęły się matury. Jak poinformował portal "Super Expressu", po rozpoczęciu egzaminu na portalu X oraz na grupach uczniowskich na Facebooku i Discordzie zaczęły krążyć fotografie fragmentów arkusza, w tym zdjęcie z tematem wypracowania, który brzmi "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka".
,
Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się o godzinie 9.00 i 14.00.
,
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzenie obligatoryjności tworzenia rad szkół i placówek. Zmianie ulec mają też przepisy dotyczące samorządu uczniowskiego. To założenia projektu nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe, która została wpisana do wykazu prac legislacyjnych rządu.
,
W piątek 25 kwietnia, absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku, Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku oraz Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa – szkół, których organem prowadzącym jest Powiat Pułtuski – odebrali świadectwa ukończenia szkoły, tym samym zakończyli edukację na poziome ponadpodstawowym.
,
Do 25 kwietnia br. można przesyłać zgłoszenia do bezpłatnego programu edukacyjnego dla szkół i przedszkoli. Dzieci w wieku od 5 do 10 lat zyskają nowe kompetencje społeczne, które przydadzą się, by funkcjonować w świecie pełnym ekranów.
,
Wśród absolwentów z wcześniejszych roczników są osoby, które zdecydowały się: przystąpić do matury po raz pierwszy, przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłym roku, a także osoby, które chcą przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby podwyższyć jego wynik.
,
Zmiany w przepisach dotyczących frekwencji uczniów i usprawiedliwiania ich nieobecności to jeden z punktów zaproponowanych w nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe. Zgodnie z projektem ustawy za niespełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego lub szkolnego będzie uznawana nieusprawiedliwiona obecność na co najmniej 50% dni zajęć w okresie jednego miesiąca, albo na co najmniej 25% dni zajęć w okresie całego roku szkolnego.
,
Resort edukacji zapowiada zmiany dotyczące oceniania w odniesieniu do pełnoletnich uczniów. Zgodnie z projektem nowych przepisów, to pełnoletni uczeń będzie podejmować decyzję co do tego, czy rodzic będzie informowany o jego stopniach czy nie.
,
W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie wynagradzania pracowników niebędących nauczycielami. Zmiany weszły w życie 15 kwietnia.
,
Rozmowa, którą proponuję, nie jest wyłącznie o karaniu, o sankcjach. Ona jest też o tym, jak się tego nauczyć. Jak sprawić, byśmy umieli w mądry sposób korzystać z rozwiązań cyfrowych – mówił Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas pierwszego spotkania poświęconego pracom nad ustawą zakazującą używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych.
,
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie organizacji roku szkolnego "wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w najbliższy wtorek po świętach". Oznacza to, że w tym roku szkolnym dni wolne od nauki związane z Wielkanocą rozpoczynają się 17 kwietnia, czyli w Wielki Czwartek, a ostatnim dniem przerwy jest 22 kwietnia, czyli wtorek po Poniedziałku Wielkanocnym.