Zamknij
REKLAMA

Powiat pułtuski otrzymał "sensacyjne" pieniądze

17:13, 11.05.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Nie zabrakło emocji. To był taki trochę film sensacyjny" - powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przed podpisaniem 22 umów na dopłaty o łącznej wysokości ponad 21,4 mln zł. Wyjaśnił, że funduszu rozwoju przewozów autobusowych funkcjonuje już trzy lata.

Wojewoda Konstanty Radziwiłł podpisał w środę umowy na dofinansowanie kolejnych linii autobusowych z funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Dzięki dodatkowym środkom, dofinansowanie otrzymali wszyscy chętni: udało się utrzymać 6 tys. km linii autobusowych, dla których w pierwszej transzy nie starczyło środków.

"W pierwszym rozdaniu szukaliśmy chętnych, w drugim pieniędzy było mniej więcej tyle, co aplikujących. W trzecim okazało się, że złożono wnioski aż o 88 mln zł dofinansowania" - tłumaczył.

Tymczasem w puli było tylko 60 mln zł. Z tych pieniędzy dofinansowano 78 wniosków. Jednocześnie wojewoda złożył pismo do ministra infrastruktury z prośbą o zwiększenie budżetu.

Rząd podjął więc - błyskawiczną w ocenie wojewody - inicjatywę legislacyjną umożliwiający przesunięcia niewykorzystanych środków z funduszu rozwoju przewozów autobusowych na wsparcie połączeń w województwach, w których przyznana kwota była niższa niż wnioskowana. Po zmianie ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej przez parlament możliwe było przyznanie środowych dofinansowań.

Powiat Pułtuski podpisał umowę na kwotę ponad 1,2 mln zł, obejmie 10 linii, o długości 729,1 km, w Gminach Pułtusk, Winnica, Świercze, Obryte, Pokrzywnica, Zatory oraz Gzy

"Dziękuję samorządom, które do tej pory utrzymywały połączenia, mając za jedyną gwarancję słowo honoru wojewody" - podkreślił Radziwiłł.

W środę umowy o dofinansowanie linii autobusowych podpisali starostowie: ciechanowski, garwoliński, gostyniński, makowski, piaseczyński, płocki, przasnyski, pułtuski, wołomiński, żyrardowski i lipski.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych ma w swoim założeniu przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu. "Zwracali się o do nas o trzymanie tych linii rodzice młodzieży dojeżdżającej do szkół i seniorzy, którzy muszą dotrzeć do lekarza" - zgodnie podkreślali przedstawiciele regionów, które skorzystają z dofinansowania.

Liczba uruchamianych nowych linii komunikacyjnych przy wsparciu Funduszu systematycznie rośnie. W 2019 r. dopłatą objęto ok. 1,5 tys. linii komunikacyjnych, w 2022 r. jest to już 4,9 tys. linii.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ jann/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%