Zamknij
REKLAMA

Opublikowano projekt ze wzorem o wypłatę dodatku węglowego

09.44, 11.08.2022 PAP Aktualizacja: 09.44, 11.08.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Zgodnie z ustawą o dodatku węglowym, która czeka na podpis prezydenta, dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Taki wniosek trzeba będzie złożyć w gminie, a jego wysokość to 3 tys. zł. Gmina będzie miała też 30 dni na jego wypłatę.

Przepisy przewidują, że wniosek o wypłatę dodatku trzeba będzie złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Z kolei wójt, burmistrz, prezydent miasta dokonywać będzie weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, aby ubiegać się o dodatek.

Zgodnie z opublikowanym w środę projekcie rozporządzenia, który zawiera wzór wniosku o wypłatę świadczenia, trzeba w nim będzie podać: imię, nazwisko, PESEL, dane dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. Trzeba będzie też podać dane adresowe.

Jak przypomniano w projekcie, jednemu gospodarstwu domowemu przysługiwać będzie jeden dodatek węglowy.

We wniosku trzeba będzie też podać numer rachunku bankowego, na który zostanie przelany dodatek, a także określić, czy gospodarstwo domowe jest jednoosobowe, bądź wieloosobowe. W przypadku wieloosobowego gospodarstwa trzeba będzie podać liczbę domowników z uwzględnieniem wnioskodawcy, a także podać ich dane.

We wniosku trzeba będzie również zaznaczyć jakie jest główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, czyli: kocioł na paliwo stałe; kominek; koza; ogrzewacz powietrza; trzon kuchenny; piecokuchnia; kuchnia węglowa; piec kaflowy na paliwo stałe.

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Chodzi m.in. o to, że gospodarstwo domowe nie korzysta lub nie korzystało z paliwa stałego zakupionego po cenie i od przedsiębiorcy, o którym mowa w przepisach ustawy z 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych, w związku z sytuacją na rynku tych paliw. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ je/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

SzygaSzyga

1 0

a co z ekogroszkiem ? 19:52, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AndrzejAndrzej

0 0

Tak, tylko że to tylko projekt wniosku. Ludzie idą składać wnioski choć rozporządzenia nie ma. A potem będą poprawiać. I po cholerę to?! Przecież już jedne wnioski były sk) adane, na 750 zł. Nie wystarczy w tych wnioskach wykreślić kwotę i termin i w tym miejscu, po naklejeniu specjalnego papierowego paska, dopisać na nim 3 tyś zam 750 i nowy termin?! Po co tyle tej makulatury?! I to ma być ekologia?! Poza tym 3 tyś ma być przyznawane w listopadzie a wtedy węgiel będzie już dużo droższy. I ludzie będą musieli dołożyć do tony. I komu wystarczy tona węgla?! Na 8 m - cy?! Nie ma limitu dochodu, przez co 3 tyś będą dostawali rolnicy, biznesmeni, celebryci, osoby majętne przecież. Rolników chyba stać na węgiel, skoro ich stać na traktory po milionie. BEZ SENSU. 04:49, 17.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%