Zamknij
REKLAMA

Za nieodśnieżone auto mandat nawet 3 tys. zł

15.41, 24.11.2022 PAP Aktualizacja: 17.19, 24.11.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

W związku z trwającymi opadami nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przypomniał, że do obowiązków kierowcy należy dokładne odśnieżenie pojazdu. Dodał jednak, że należy robić to właściwie, bo za odśnieżanie na włączonym silniku, szczególnie w terenie zabudowanym, również grozi mandat.

IMGW wydało alerty przed opadami śniegu w pasie od Łomży do południowych granic kraju. W związku z pogodą policjanci przypominają, że za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi mandat nawet do 3 tys. zł.

Opas zaznaczył, że wysokość mandatu zależy od sytuacji, bo - jak powiedział - czym innym jest samochód z duża pokrywą śniegu i lodu na dachu, zaś czym innym nieodśnieżona tablica rejestracyjna. W pierwszym przypadku mandat może wynieść nawet do 3 tys. zł; w drugim do 300 zł i 8 punktów karnych.

"Priorytetem tak naprawdę jest pole widzenia kierowcy i widoczność, ale jeśli chodzi o większe samochody, to trzeba mieć świadomość, że śnieg spadający z dachu może się nie skończyć mandatem, ale może spowodować powstanie obrażeń i wtedy wobec kierowcy może zostać skierowany wniosek do sądu" - nadkomisarz Robert Opas. "Należy pamiętać, by nie odśnieżać samochodu z włączonym silnikiem, bo również tego zabrania prawo" - dodał. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości do 300 zł.

"Odśnieżanie to niby błaha czynność, ale ma fundamentalne znaczenie dla widoczności i dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Często są to piesi, którzy w tego typu warunkach pogodowych idą bardzo często w kapturze, czy zaciągniętej na oczy czapce i też nie widzą tych pojazdów" - powiedział. Przypominał, że ponad 70 proc. wypadków z udziałem pieszych powodują kierujący pojazdami.

Policja przypomina, że niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni. Dlatego noszenie odblasków powinno stać się dla nich nawykiem. Przypomniano, że w określonych sytuacjach noszenie odblasków jest obowiązkiem.

Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Według wstępnych danych za pełne 10 miesięcy tego roku, doszło do 18 316 wypadków (o 820 mniej niż rok temu), w których zginęły 1593 osoby (o 283 mniej niż rok temu), a 21 152 osoby zostały ranne (o 1086 mniej niż rok temu).(PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Marta Stańczyk

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

czasczas

3 0

Akurat chodzi o bezpieczeństwo? Takimi mandatami to się 500+ i czternastki zasila. 19:10, 24.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JacoJaco

3 0

Ja już stoję całą noc że Szczota i latam wkoło,żeby nawet płatek nie spadł,bo co jak zasłoni mi pole widzenia🤣🤣🤣Wszy wybrane/kupione przez miernoty intelektualne będą mnie teraz karać i czekać kiedy się zagapie?taki wuj!!!Pracujemy na to rozdawnictwo,na patologie,żeby patologia w sejmie miała większość...won!!!Żadna menda nie będzie mnie kontrolować!Dwa amstaffy tego dopilnują...już kiedyś jeden siedział na barierce😁😁😁znaczy urzedas,a psa odwołałem dopiero jak zmarzł😁😁😁Także powodzenia życzę wszystkim pchlarzom chcącym uprzykrzac mi życie😁 21:42, 24.11.2022


czas do Jacoczas do Jaco

1 0

No właśnie. 20:14, 25.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%