Zamknij

Co musi umieć wójt Jest projekt dotyczący szkoleń z zakresu ochrony ludności

11:47, 17.12.2024 Aktualizacja: 11:48, 17.12.2024
Skomentuj PAP PAP

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia. Jak wskazano w dokumencie, szkolenia przewidziane są m.in. dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz dla kadry w urzędach obsługujących organy ochrony ludności oraz w innych urzędach, jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego i organach jednostek pomocniczych.

„Celem szkolenia jest przygotowanie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do efektywnego wykonywania zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej we wszystkich stanach funkcjonowania państwa i w przypadku wystąpienia wszelkiego rodzaju zagrożeń, z uwzględnieniem specyfiki gminnego szczebla kierowania bezpieczeństwem państwa, a także złożoności i współdziałania przy wykonywaniu tychże zadań” – wskazano w projekcie.

Zgodnie z załącznikiem do projektowanego dokumentu zakres tematyczny szkolenia zasadniczego obejmuje obszary obligatoryjne i fakultatywne. Obowiązkowe zagadnienia szkolenia zasadniczego to: zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i społeczności lokalnej; międzynarodowe i krajowe regulacje prawne dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej; organizacja i funkcjonowanie ochrony ludności i obrony cywilnej; przygotowanie i planowanie w ochronie ludności i obronie cywilnej; współpraca, wsparcie i współdziałanie w ochronie ludności i obronie cywilnej; kierowanie bezpieczeństwem w różnych stanach funkcjonowania państwa; system zarządzania kryzysowego.

Fakultatywne obszary tematyczne szkolenia zasadniczego dotyczą m.in. ewakuacji ludzi, zwierząt, mienia oraz dóbr kultury na wypadek zagrożenia, zarządzania ryzykiem w ochronie ludności i obronie cywilnej oraz psychologicznych aspektów w zarządzaniu bezpieczeństwem.

Szkolenie ma obejmować zajęcia teoretyczne i praktyczne, z przewagą zajęć praktycznych i powinno trwać przez co najmniej 24 jednostki dydaktyczne po 45 minut.

„Zajęcia dydaktyczne realizowane w części praktycznej szkolenia są prowadzone z zastosowaniem w szczególności metody problemowej, metody studium przypadku oraz metody treningu decyzyjnego” – wskazano w załączniku do projektu.

Dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy odbyli już szkolenie zasadnicze przewidziano program szkolenia aktualizującego. Szkolenie aktualizacyjne ma trwać co najmniej 16 jednostek dydaktycznych.

Obecnie projekt rozporządzenia został skierowany do zaopiniowania m.in. przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz wojewodów.

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%