W 2024 roku pierwszy dzień zimy astrologicznej rozpoczął się z temperaturą maksymalną od około 2 st. C na granicach wschodnich, 4 st. C w centrum kraju, do 5 st. C na zachodzie i nad samym morzem do 6 st. C; w rejonach podgórskich Karpat najzimniej - tam temperatura spadnie do około 0 st. C.
21 grudnia 2024 r. temperatura powietrza nie osiągnie rekordowej wartości w porównaniu do 30-letniej statystyki IMGW; jednak jest tendencja do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa - powiedziała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska.
[POGODA]1734791375564[/POGODA]
"Jest tendencja do tego, że temperatura jest coraz wyższa w okresie 21 grudnia, natomiast ten rok aktualnie nie wybija się spośród ostatnich dziesięciu lat" - zaznaczyła ekspertka.
Synoptyczka poinformowała, że najcieplejszy początek zimy astrologicznej miał miejsce w 2019 r., temperatura maksymalna wynosiła wtedy od 7 st. C na Warmii i Mazurach do nawet 15 st. C w Małopolsce. Tamtego dnia najniższa temperatura jaką odnotowano to 2 st. C na północy kraju.
W ciągu ostatnich trzydziestu lat 21 grudnia najniższą temperaturę odnotowano w 2009 r. Na Suwalszczyźnie w najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniosła zaledwie minus 14 s. C, natomiast rekordową temperaturę minimalną odnotowano na południowym wschodzie i wyniosła ona minus 22 st. C. 21 grudnia 2009 r. najwyższą temperaturą jaką odnotowano w kraju było minus 1 st. C w okolicach Dolnego Śląska.
21 grudnia Słońce przekroczyło punkt przesilenia zimowego, rozpoczynając astronomiczną zimę.
W tym roku astronomiczna zima na półkuli północnej rozpoczęła się w sobotę 21 grudnia o godzinie 10.20 i potrwa do czwartku 20 marca do godz. 10.01.(PAP)
wm/ bar/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz