Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Wydarzenie poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii.
Od poniedziałku rozpoczyna się tegoroczna edycja ogólnopolskiej kampanii Rowerowy Maj. Polega ona na codziennych dojazdach do szkół i przedszkoli na m.in. rowerach czy hulajnogach. W wydarzeniu udział zadeklarowały placówki z 32 gmin i miast.
Przedstawicielka gdańskiego magistratu Paulina Chełmińska w przesłanym komunikacie podała, że za każdy aktywny dojazd uczestnicy otrzymują naklejki do indywidualnych dzienniczków i klasowych plakatów. Dodała, że najbardziej zaangażowani uczniowie, klasy oraz całe placówki mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.
Akcja rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do 30 maja. Uczestnicy będą mogli dojeżdżać do placówek oświatowych na rowerach, hulajnogach, rolkach czy deskorolkach.
Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, cytowany w komunikacie podkreślił, że Rowerowy Maj to więcej niż kampania - to styl życia, który miasto promuje wśród najmłodszych od ponad dekady. Przypomniał, że pomysł akcji narodził się w Gdańsku, i - jak dodał - pokazuje, że lokalna inicjatywa może zyskać ogólnopolski wymiar.
"Cieszymy się, że coraz więcej miast dostrzega, jak ważna jest aktywność fizyczna wśród dzieci i młodzieży oraz wspieranie projektów, które angażują ich w mądry i atrakcyjny sposób" - powiedział.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 1,5 tys. placówek z 32 miast i gmin. Wśród uczestników będą uczniowie z m.in. Wejherowa, Władysławowa, Warszawy, Wrocławia, Sopotu czy Tarnowskich Gór.
W samym Gdańsku udział w tegorocznej edycji zgłosiła rekordowa liczba 227 placówek - 131 przedszkoli i 96 szkół podstawowych. Urzędnicy podali, że to najlepszy wynik w historii kampanii. Dla porównania, w roku 2024 liczba zgłoszonych placówek w mieście wyniosła 220, a w 2023 - 206.
Akcja została zainicjowana w Gdańsku w 2014 roku. Chełmińska podała, że Rowerowy Maj przez kolejne lata przekształcił się w największą kampanię tego typu w Polsce. Dodała, że tylko w ubiegłym roku udział wzięło ponad 259 tysięcy uczestników, którzy wykonali blisko 9 milionów aktywnych podróży do szkół i przedszkoli.
Na zaangażowanych w zabawę czekają nagrody m.in. akcesoria rowerowe. Najbardziej aktywne szkoły i przedszkola mogą liczyć na wsparcie infrastrukturalne - m.in. nowe stojaki rowerowe od miasta.(PAP)
pm/ lm/
Masz to pod nosem! Dwa wyjątkowe rezerwaty
Czego nie wolno... "Wybudować normalnej drogi na trasie Psary - Popławy" Zapomnieliście o tego dopisać.
John Ziom
21:11, 2025-05-24
Mówisz tak do dziecka? Policja pułtuska ostrzega
Nooo,taaa🤣🤣🤣
Pawel
18:48, 2025-05-24
Kolejny spór MEN z Episkopatem
Się seksualnością nie zaslaniajcie pdały. Jak PiS cofał dofinansowanie opieki psychiatrycznej dla dzieci i odcinał telefony kryzysowe to mordy mieliście stulone. Nie zrobiliście nic żeby zapobiec rekordowej liczbie samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Lekcje religii wypełnione kremówkami po brzegi i doprawione poczuciem winy wmawianych grzechów. Kilkadziesiąt prób samobójczych dzieci w samym WPU rocznie. Część skutecznie. Sukces etyki chrześcijańskiej
uuuu
12:11, 2025-05-24
Masz to pod nosem! Dwa wyjątkowe rezerwaty
A jaki jest stan rezerwatu Wielgolas?
gajowy
12:30, 2025-05-23
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz