Zamknij

Ochotnicze Straże Pożarne to fenomen w skali Europy

14:37, 27.07.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Wiceminister w MSWiA Maciej Wąsik podczas rozstrzygnięcia drugiej edycji akcji "Bitwa o wozy", w czasie którego wręczono promesy na zakup nowych wozów strażackich dla OSP, gratulował zwycięzcom ich "obywatelskich społeczności, które są aktywne, które reagują na wezwanie, potrafią stanąć jak jeden mąż i pójść do wyborów, żeby pokazać, że ich głos ma sens".

Ochotnicze Straże Pożarne to fenomen w skali Europy. Nie ma drugiego takiego państwa, gdzie byłby tak dobrze zorganizowany ruch społeczny, jakim są OSP – ocenił w poniedziałek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w trakcie finału drugiej edycji akcji "Bitwa o wozy", podczas którego włodarze 49 gmin otrzymali promesy na zakup nowych wozów strażackich dla OSP.

Dziękując za aktywność, mobilizację i frekwencję, podkreślił jednocześnie, że wybory to święto demokracji. "I cieszę się, że na święcie demokracji zyskują Ochotnicze Straże Pożarne, sól tej ziemi, sól Polski gminnej, sól Polski powiatowej" - mówił. "To są bohaterowie naszych czasów, ludzie, którzy pracując zawodowo, znajdują czas na to, żeby działać w Ochotniczych Strażach Pożarnych, żeby nieść pomoc drugim, swoim sąsiadom, swoim przyjaciołom, swoim współmieszkańcom" - wyliczał.

"To fenomen - Ochotnicze Straże Pożarne - w skali Europy" - podkreślił Wąsik. "Nie ma drugiego państwa w Europie, gdzie byłby tak dobrze zorganizowany ruch społeczny, jakim są Ochotnicze Straże Pożarne" - dodał.

Zapowiedział przy tym, że kierownictwo MSWiA będzie wspierało OSP i małe miejscowości, tak, aby poczucie bezpieczeństwa w małych gminach do 20 tys. mieszkańców, rosło. "Właśnie temu miała służyć akcja +Bitwy o Wozy+, a także inne działania kierownictwa resortu" - podkreślił.

Z kolei drugi z wiceszefów MSWiA Paweł Szefernaker podkreślił, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców zwycięskich gmin profrekwencyjna akcja "Bitwa o wozy" przechodzi do historii programów profekwencyjnych podczas wyborów w Polsce.

"Jako pełnomocnik rządu do spraw współpracy z samorządem chciałbym serdecznie pogratulować Państwu jako włodarzom swoich lokalnych środowisk, społeczności ale także druhom ochotniczych straży pożarnych, radnym, społecznikom, kołom gospodyń wiejskich a przede wszystkim tym, którzy poszli do wyborów" - powiedział Szefernaker.

"Dzięki waszemu zaangażowaniu z jednej strony mamy dziś największą w historii XXI wieku frekwencję w wyborach w Polsce" - dodał wiceszef MSWiA.

Podczas finału akcji "Bitwa o wozy" głos zabrał również wójt gminy Klwów (powiat przysuski, byłe woj. radomskie) Piotr Papis, w której odnotowano najwyższą frekwencję – 94,61 proc. "Mamy wspaniałych mieszkańców. Możemy dziś powiedzieć, że jesteśmy najlepsi, przynajmniej w tej jednej dziedzinie, bo tak naprawdę ten samochód służy wszystkim mieszkańcom" - powiedział wójt gminy Klwów.

Wskazał też, że nowy pojazd "będzie służyć mieszkańcowm przez wiele lat" oraz, że będzie potrzebny w każdej sytuacji.

"Bitwa o wozy" była inicjatywą profrekwencyjną MSWiA, w ramach, której gminy do 20 tys. mieszkańców, w których została odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, mogły otrzymać wóz strażacki. Do wygrania było 49 pojazdów - po jednym dla zwycięskiej gminy reprezentującej każde województwo z dawnego podziału administracyjnego kraju.

W drugiej turze „Bitwy o wozy” najwyższą frekwencję – 94,61 proc. – odnotowano w gminie Klwów (powiat przysuski, byłe woj. radomskie). Drugie miejsce z frekwencją 89,9 proc. zajęła gmina Szulborze Wielkie (powiat ostrowski, byłe woj. łomżyńskie), a trzecie z frekwencją 86,86 proc. gmina Słupia (powiat skierniewicki, byłe woj. skierniewickie). W żadnej z 49 zwycięskich gmin frekwencja nie była niższa niż 68 proc. (PAP)

Autorzy: Bartłomiej Figaj, Daria Kania

bf/ dka/ mark/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

STRAŻAKSTRAŻAK

0 0

70 % PO SPOŻYCIU HHHHHHH 13:22, 29.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz