Zamknij
REKLAMA

Kowalczyk: dla rolników "vatowców" tarcza antyinflacyjna będzie obojętna

13:34, 14.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W czwartek Krajowa Rada Izb Rolniczych informowała, że po przeanalizowaniu ewentualnych skutków obniżenia podatku VAT, wystąpiła do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka wskazując, że dla rolników tzw. vatowców rozwiązania te nie będą korzystne.

Przy obniżeniu stawek VAT w tarczach antyinflacyjnych nikt nie straci; dla rolników "vatowców" będzie to obojętne - mówił w piątek wicepremier i szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Według KRIR, znaczna grupa rolników producentów nie będzie mogła odliczyć od podatku poniesionych wydatków. "W praktyce oznacza to, że rozwiązanie tarczy antyinflacyjnej, które ma w założeniu przeciwdziałać skutkom podwyżek cen m.in. nawozów sztucznych, w rzeczywistości nie okaże się możliwe do wykorzystania dla rolników rozliczających podatek VAT" - oceniła Rada.

Zdaniem samorządu rolniczego, aby zaproponowane rozwiązanie miało korzystny skutek, należałoby wprowadzić zerową stawkę VAT na sprzedaż płodów rolnych. Jak tłumaczył PAP prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, zerowa stawka VAT dotyczy jedynie przedsiębiorców sprzedających żywność w sklepach.

Wicepremier i szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk proszony w piątek o odniesienie się do stanowiska KRIR podkreślił, że przy obniżeniu stawek VAT w ramach tarcz antyinflacyjnych żaden rolnik nie straci.

"Przy obniżeniu stawek VAT nikt nie straci. Natomiast to, że ktoś nie zapłaci VAT w momencie zakupu nawozu - to nie będzie miał możliwości odliczenia tego podatku, nie będzie miał zwrotu. Dla rolnika, który rozlicza się jako vatowiec jest to obojętne. Nie ma mowy, że jakikolwiek rolnik straci. Zyskają wprost rolnicy nie będący vatowcami, natomiast dla vatowców będzie to obojętne" - powiedział Kowalczyk. (PAP)

autor: Michał Boroń, Anna Wysoczańska

mick/ awy/ drag/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

EdekEdek

3 0

Nie lubie tego karierowicza bez podstawowej wiedzy ogolnej ia przede wszystkim z matematyki 22:00, 14.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JacoJaco

0 0

Czytam i niestety nie wierze.Ta "cud"reforma systemu podatkowego,teraz minister cos mowi,a urzedy skarbowe i tak beda robic swoje,czyli dowalac domiary.Jak ma byc dobrze,skoro nikt nie rozumie przepisow podatkowych!?Takze...ja niestety nie wierze w te bajki,za to moze czas pomyslec o emeryturze i opowiadaniu wnukom,zamiast sciemniac ludziom😉 20:01, 15.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%