"Szacowana liczba dopłat w rozliczeniu rocznym za 2022 r. (na przykładzie zeznania PIT-37), gdyby został utrzymany mechanizm +rolowania+ zaliczek również w drugim półroczu 2022 r., dotyczyłaby 2,6 mln podatników, natomiast po uchyleniu tego mechanizmu - 1,2 mln podatników" - poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP.
Szacuje się, że około 1,2 mln podatników musi się liczyć z dopłatami przy rozliczeniu rocznym za 2022 r. - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania PAP.
Spadek tej liczby - jak wyjaśnił resort finansów - to efekt rozwiązań, które weszły w życie od 1 lipca 2022 r. Wcześniej bowiem obowiązywał mechanizm, który pozwalał płatnikom pobierać zaliczki w wysokości nie wyższej od obliczonej według zasad obowiązujących w 2021 r. Jednak w efekcie istniało ryzyko, że przy rozliczeniu rocznym więcej podatników będzie musiało dopłacić do podatku i na dodatek kwoty dopłat mogłyby być większe niż standardowe.
"Obecnie mechanizm ten nie obowiązuje. Został on zastąpiony 12-proc. stawką podatku. W ten sposób została urealniona wysokość płaconych zaliczek" - wyjaśniło MF.
Resort zaznaczył, że szacunki liczby podatników, którzy muszą się liczyć z dopłatami, uwzględniają korzystanie przez podatników z ulg i odliczeń.
"Ponadto szacujemy, że dzięki obniżeniu stawki podatku do 12 proc. dopłaty będą niższe" - dodało MF. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ mmu/
W sobotę zawrze w całej Polsce. Masowe manifestacje
Tu nie chodzi w ogóle o imigrację ani Unię, a o brak władzy totalnej i zaognienie podziałów w narodzie. Czy covidem, tuskiem, kaczorem, braunem, putinem, wojną, ropą, węglem, kryzysem, Ukrainą, Ameryką czy Niemcami. Nieważne jakim narzędziem. Ważne że jest jakiś kryzys, który można użyć do obrzydzenia życia, zastraszenia i zaognienia konfliktów wewnętrznych. Ruscy i żydzi zacieraja ręce (w tym PiS)
mydli mydli
21:54, 2025-07-18
Zmarła artystka kabaretowa Joanna Kołaczkowska
Czyli chłop za babę się przebrał i poszedł do lekarza. Na tym polega polski kabaret w TV. Taki ograniczony przygłup jak ty zbudował projekcję Kołaczkowskiej, ocenił swoje urojenie i się na nie oburzył. Gdy przyszedł dyskutant, który twoją zaburzoną wizję wyklarował, to się zesrałeś💩
proste
21:40, 2025-07-18
W sobotę zawrze w całej Polsce. Masowe manifestacje
Tusk obiecał reparacje od Niemiec i słowa dotrzymał. Płacą w Murzynach. Na początek inżynierami i lekarzami, ale ostatnia rata będzie w noblistach.
Puł Tusk
14:34, 2025-07-18
Zachorowałeś na urlopie?
W ub roku weszły w życie przepisy odrywające od chorego konieczność prsebywania pod adresem
elo debile
09:25, 2025-07-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz