Od czwartku, 15 sierpnia, wchodzą w życie przepisy, które pozwalają budować bliżej siebie budynki zwrócone ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki. Łatwiej też będzie z zabudową nieruchomości o nietypowym kształcie - informuje Prawo.pl.
Jak podaje portal, chodzi o nowelizację z 9 maja 2024 r. rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Wprowadza ona zmiany do par. 12, określającego odległości pomiędzy budynkami. Przewiduje, że każdą płaszczyznę powstałą w wyniku załamania lub uskoku ściany będzie trzeba traktować jako oddzielną ścianę. Wskazano, że celem zmiany jest wyprostowanie błędnej interpretacji przepisów. Niektóre starostwa (prezydenci miast na prawach powiatu) utożsamiają pojęcie elewacji z pojęciem ściany.
[ZT]23181[/ZT]
Według cytowanych przez Prawo.pl prawników, „zmiana niby mała, ale w praktyce niezwykle istotna”. Wskazują, że w par. 12 rozporządzenia pojawił się też nowy ustęp - 1a. Wynika z niego, że można zbliżyć budynki ze ścianą usytuowaną inaczej niż równolegle w stronę granicy działki, na której sytuowany jest budynek w taki sposób, by to lokalizacja zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi determinowała konieczność zachowania odległości 4 m. W pomiarach ma być przyjmowany najdalej wysunięty element ramy lub innych elementów okna lub drzwi.
W rozmowie z portalem Piotr Jarzyński, prawnik z Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy zauważył, że projektanci mieli problemy w ustalaniu tych odległości, przede wszystkim w zakresie ich mierzenia na działkach o nietypowym kształcie i przy sytuowaniu budynku w sposób inny niż równoległy do granicy działki.
Jak z kolei tłumaczy dr Agnieszka Grabowska-Toś, Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś, cytowana przez Prawo.pl, dotychczas, jeśli część ściany, w której znajdowały się okna, była cofnięta w stosunku do pozostałej części tej ściany w taki sposób, że jej odległość od granicy działki wynosiła 4 m, a pozostała część tej ściany była zbliżona do granicy działki na odległość 3 m, organy uznawały, że inwestor naruszył wymóg minimalnej odległości ściany z oknami od granicy działki.
„Teraz już tak nie będzie, co oznacza, że właściwie inwestor będzie mógł zlokalizować budynek w taki sposób, że jego część będzie znajdowała się bliżej granicy działki sąsiedniej” - wskazała ekspertka.
Prawo.pl przypomina, że dwa tygodnie temu weszły w życie przepisy o tzw. patodeweloperce, które wprowadziły uregulowanie całkowicie odwrotne w stosunku do budynków mieszkalnych wielorodzinnych o wysokości powyżej czterech kondygnacji nadziemnych. Takie bloki można sytuować w odległości minimum 5 m od granicy działki, zamiast w odległości 3 m (ściana z otworami) i 4 m (ślepa ściana). Dzięki temu między blokami deweloperskimi mają być większe odległości.
Prawo.pl wskazuje, że jest to dalszy ciąg karuzeli zmian w warunkach technicznych dla mieszkaniówki, bo resort rozwoju pracuje nad kolejnymi zmianami.
Czytaj więcej na Prawo.pl:https://www.prawo.pl/biznes/budynek-wybuduje-sie-blizej-sasiada-odleglosci-na-dzialce-budowlanej-liczy-sie-juz-na-nowych-zasadach,528522.html
Architekt12:48, 15.08.2024
Tytuł- bzdura. Obecne rozporządzenie w art12 na to pozwala.
Straty na 55 tys. zł! Zuchwałe włamanie w Pułtusku
No ręce same składają się do oklasków👏👏. Nasze służby reagują jak zawsze po ..... fakcie 👍🤨. I tak cud, że jest chociaż podejrzany👀😳. Ciekawe jestem czy ktoś zauważy z tych "specsłużb", że wywroty pełne towaru jeżdżą sobie po wale przeciwpowodziowym. Nie wiem czy nawet Reksio są radę podjąć trop🤭😅😂😂🤫🤫
OBYWATEL
09:10, 2025-06-28
Połączenie tradycji i nowoczesności – Głodowo zyska
Czy ten wóz strażacki będzie zakupiony z zadań .Programu Funduszu Sprawiedliwości utworzonego za czasów rządów prawicy ❓🤔
Złoty Rydwan
21:52, 2025-06-27
Nie planuj kanapy! Ten czerwcowy weekend pęka w szwach
Pułtusk, zadu pi E Kiedy kanaliki będą ogarnięte na full,❓
Złoty Rydwan
21:46, 2025-06-27
To może uderzyć w portfele urlopowiczów
W Polsce ludze się budzą Nie dajcie sobą manipulować przez niemiecki Onet i Ruski TVN Polacy🇵🇱 mają swój rozsądek...
Złoty Rydwan
21:33, 2025-06-27