Jak wskazali analitycy portalu e-petrol.pl, coraz wyższe ceny ropy Brent, które zbliżają się do poziomu 55 dolarów za baryłkę, przekładają się na wzrostowe prognozy dla krajowego rynku paliw. W hurtowych cennikach rodzimych producentów paliw w pierwszych dniach stycznia ceny paliw systematycznie rosły, a na stacjach stabilizacja cen obyła się kosztem marż sprzedawców. Jednak wobec postępującego wzrostu notowań na rynku hurtowym w najbliższych dniach dalsza obrona aktualnych cen jest mała prawdopodobna - tłumaczą.
W najbliższych dniach będzie drożej na stacjach paliw w Polsce - przewidują analitycy e-petrol. Według BM Reflex, średnio ceny paliw mogą rosnąć o ok. 5 groszy na litrze, ale na części stacji zmian możemy jeszcze nie odnotować.
Według BM Reflex, ze względu na wzrosty cen hurtowych istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejny tydzień przyniesie już bardziej istotny ruch cen benzyny i oleju napędowego w górę. Średnio ceny mogą rosnąć o ok. 5 groszy na litrze, ale na części stacji zmian możemy jeszcze nie odnotować - czytamy.
Jak prognozuje e-petrol.pl, w nadchodzącym tygodniu za litr 95-oktanowej benzyny zapłacimy od 4,52 do 4,63 zł, za diesla 4,48-4,59 zł/l; natomiast ceny autogazu będą oscylować w przedziel 2,09-2,16 zł/l.
Jak wskazał BM Reflex, notowania marcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent kończą tydzień wzrostem o blisko 4 dol. za baryłkę. W piątek ropa Brent kosztowała już ponad 55 dolarów, natomiast ropa WTI - 51,30 dol. za baryłkę.
W ocenie analityków biura, wzrost cen to efekt zaskakującej decyzji Arabii Saudyjskiej, która po przedłużającym się posiedzeniu OPEC+ poinformowała, iż dobrowolnie zmniejszy swoje wydobycie w lutym i marcu o 1 mln baryłek dziennie.
Zdaniem analityków, decyzja Arabii Saudyjskiej stanowi dla rynku istotne wsparcie, mimo zgody na zwiększenie produkcji przez Rosję i Kazachstan. W okresie maj-listopad Rosja zgodnie z kalkulacjami OPEC+ przekroczyła ustalone limity produkcji o 604 tys. baryłek dziennie, a mimo to OPEC+ zgodził się na zwiększenie przez Rosję w lutym i marcu ustalonych limitów produkcji o 65 tys. baryłek na dzień.
Według e-petrol, w krótkim czasie istotniejsze znaczenie dla handlu może mieć np. wprowadzenie kolejnych lockdownów i wzrost liczby chorych np. na Dalekim Wschodzie - te czynniki wskazują, że do końca pandemii może być dalej, niż zakładano w momencie rozpoczęcia programu szczepień.
Dodatkowo ograniczenia spowodować mogą mniejszy popyt na paliwa i przyczynić się do spadku cen ropy, która na razie jednak pozostaje pod wpływem optymistycznych ocen sytuacji i lokuje się blisko 55 dol. - na poziomach niewidzianych od kilku miesięcy - czytamy. (PAP)
autorka: Longina Grzegórska-Szpyt
lgs/ pad/
Nowe życie dla centrum kultury w Pułtusku
Lata zaniedbań zrobiły swoje...wizytówka przy wjeździe do miasta ta samo jak stary szpital który w prywatnych łapach marnieje i niedługo sam się zawali...😡
Sorento
11:24, 2025-07-08
Pułtusk zalany… funduszami! Ponad 19 mln zł
Pogłębiać trzeba kanalki nie słuchać Pana specjalisty od wszystkiego Kwiatka💩, bez pogłębiania kasa pójdzie na marne.
Sorento
11:20, 2025-07-08
Nowe życie dla centrum kultury w Pułtusku
Może w końcu coś z tym budynkiem zrobią, wstyd że przez tyle lat nikt się nie pofatygował chociaż elewacji odnowić. Budynek reprezentacyjny, z bogatą historią, stoi przy głównej drodze przejazdowej, a od wielu lat się tylko sypie. 🤦🏻♂️🤦🏻♂️
Mieszkaniec
10:33, 2025-07-08
Mają działać twardo wobec ROG
Wytyczne prosto z Berlina, niemiecki pan wymaga, więc polski sługa wprowadza, bo ROG w pracy Bundespolizei przeszkadza. "Wpuśćcie w końcu tych ludzi do Polski, kim są ustali się później". Szkoda, że Szczerba i Joński na wakacjach, dla podrzucanych przez Niemców migrantów nie ma komu podrzucać pizzy i śpiworów.
Puł Tusk
09:54, 2025-07-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz