W Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej rozstrzygnięto konkurs „Wstęga, koło, gwiazda, zielko – białokurpiowskie dziełko”, który odbył się w ramach VII Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej na Ziemi Ostrowskiej.
Co ważne, wśród uczestników i jurorów nie zabrakło mocnej reprezentacji powiatu pułtuskiego, który dorzucił do tego wydarzenia nie tylko talent, ale i konkretne nagrody.
W składzie jury znalazły się Pułtuszczanki: Sylwia Sojkowska-Affelska oraz Beata Pasińska, związane z Kuźnia Kurpiowska. To nazwiska doskonale znane wszystkim, którzy wiedzą, że kurpiowska tradycja to coś więcej niż ładny ornament do zdjęcia.
W kategorii WYCINANKA – DOROŚLI sukces odnieśli także uczestnicy z naszego regionu:
🥉 III miejsce: Anna Szczepanik (Obryte)
🌟 Wyróżnienie: Monika Dziełak (Pułtusk)
Krótko mówiąc: Pułtusk nie tylko kibicował, ale realnie zaznaczył swoją obecność.
Kurpiowska wycinanka z Kurpi Białych to nie przypadkowy wzorek. Każda forma ma swoje cechy i znaczenie:
Wstęga - długi, poziomy pas dekoracyjny, często symetryczny, wycinany z jednego arkusza papieru. Motywy roślinne i geometryczne układają się tu w rytmiczny ciąg, który dawniej zdobił belki i ściany izb.
Koło - forma zamknięta, oparta na idealnej symetrii. Symbolizuje cykl natury, porządek i harmonię. Wymaga wyjątkowej precyzji, bo jeden błąd psuje całą kompozycję.
Gwiazda - najbardziej efektowna wizualnie. Wieloramienna, dynamiczna, pełna drobnych detali. Często nawiązuje do słońca, światła i energii, czyli rzeczy, których zawsze było na Kurpiach trochę za mało.
Zielko - motyw stricte roślinny. Delikatne gałązki, liście i kwiaty symbolizujące życie, odrodzenie i związek człowieka z przyrodą. Subtelna forma, ale z charakterem.
Wszystkie te wycinanki powstają tradycyjnie z jednego kawałka papieru, bez szkiców, bez poprawek i bez miejsca na „jakoś to będzie”.
Konkurs w Ostrowi Mazowieckiej pokazał, że kurpiowska wycinanka nie jest muzealnym eksponatem, lecz żywą formą sztuki ludowej. Fakt, że w wydarzeniu tak wyraźnie zaznaczyli się twórcy i jurorzy z powiatu pułtuskiego, tylko to potwierdza. To dowód, że lokalne dziedzictwo kulturowe wciąż ma swoich strażników i twórców.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Pizza, burgery i bary. Sprawdziliśmy gastronomię
Bar u Ani bije te pseudo kebabownie o głowę. Świetne jedzenie i bardzo miła właścicielka . Jeśli chodzi o Pizzę to Agos jedna z lepszych pizzeri w WPU
Tomek
21:48, 2026-02-16
Masz pomysł na inwestycję na Mazowszu?
Przeznaczyć jakąś kwotę na drogę asfaltową od Lipnik do Przewodowa, to jakiś kilometr z małym hakiem.
Czas
20:23, 2026-02-16
Pizza, burgery i bary. Sprawdziliśmy gastronomię
Dla mnie bezdyskusyjnie najlepszy jest Łasuch - za cenioną przeze mnie od lat bułkę z warzywami.
Agnieszka
18:12, 2026-02-16
Kontrola drogowa i wynik, który mrozi krew
I bardzo dobrze ,że ukra ukarają !
Czas.
15:21, 2026-02-16