Czarnek podczas poniedziałkowego pobytu w stolicy regionu świętokrzyskiego był gościem Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej. W Wojewódzkim Domu Kultury wygłosił wykład "Kierunki rozwoju systemu edukacji". Podkreślił w nim, że polskiej edukacji potrzebna jest zmiana statusu zawodowego nauczyciela.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w poniedziałek w Kielcach o kierunkach rozwoju systemu edukacji w najbliższych latach. "Potrzebna jest kompleksowa reforma i zmiana statusu zawodowego nauczyciela" - podkreślił.
"Nie może być tak, że nauczyciel w Kielcach w liceum mający w klasie maturalnej 30 uczniów, czy nauczyciel pracujący w Ostrowcu Św. w szkole podstawowej mający pod opieką 30 dzieci, których przygotowuje do egzaminu ośmioklasisty, zarabia tyle samo, albo mniej, co nauczyciel, z całym szacunkiem, wychowania fizycznego w wiosce, gdzie w klasie jest pięcioro dzieci" - podkreślił minister edukacji i nauki.
Dodał, że "dzisiaj tak jest skonstruowany system i status (nauczyciela) i tak dzisiaj stanowi, ta przestarzała, archaiczna i broniona przez związki zawodowe Karta Nauczyciela, że zupełnie wypacza wszystkie zasady sprawiedliwego wynagradzania nauczycieli".
"Dlatego potrzebna jest kompleksowa reforma. Trzeba wrócić do systemu, w którym nauczyciele będą mieć zdecydowanie mniej biurokracji, i to już robimy. Musimy doprowadzić do sytuacji, w której w ramach swojego 40-godzinnego czasu pracy, nie więcej, nauczyciel będzie miał więcej czasu dla ucznia" - podkreślił Czarnek.
"Więcej pensum, lekcje przy tablicy, dużo mniej biurokracji, więcej nauczyciela dla ucznia i dużo większe wynagrodzeni" - wskazał na podstawowe założenia reformy edukacji.
Dodał, że aby zachęcić młodych nauczycieli do pracy w szkole, resort w ciągu ostatniego roku podniósł średnio o 35 proc. wynagrodzenia najmniej zarabiających nauczycieli.
"Nauczyciel musi dużo lepiej zarabiać i będzie lepiej zarabiał, jak będziemy zmieniać status zawodowy nauczyciela. To także samorządom ułatwi zdecydowanie prowadzenie szkół" - zaznaczył szef resortu edukacji i nauki.
Dodał, że warto się zastanowić, jak dojść do systemu, w którym samorząd prowadząc szkołę odpowiada za infrastrukturę, budynek, wyposażenie, dojazd, za wszystkie warunki, w których uczą się dzieci. Natomiast rząd, poprzez urzędy wojewódzkie i kuratoria, odpowiada za nauczycieli, zatrudnia ich i wypłaca im wynagrodzenia.
"Rozdzielmy kompetencje samorządu i rządu, organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego. Ale to jest kwestia przyszłości po zwycięskich przez nas wyborach. Trzeba rozwijać szkolnictwo, reformować je, a tę reformę gwarantujemy tylko my" - powiedział Czarnek. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
Nowe życie dla centrum kultury w Pułtusku
Lata zaniedbań zrobiły swoje...wizytówka przy wjeździe do miasta ta samo jak stary szpital który w prywatnych łapach marnieje i niedługo sam się zawali...😡
Sorento
11:24, 2025-07-08
Pułtusk zalany… funduszami! Ponad 19 mln zł
Pogłębiać trzeba kanalki nie słuchać Pana specjalisty od wszystkiego Kwiatka💩, bez pogłębiania kasa pójdzie na marne.
Sorento
11:20, 2025-07-08
Nowe życie dla centrum kultury w Pułtusku
Może w końcu coś z tym budynkiem zrobią, wstyd że przez tyle lat nikt się nie pofatygował chociaż elewacji odnowić. Budynek reprezentacyjny, z bogatą historią, stoi przy głównej drodze przejazdowej, a od wielu lat się tylko sypie. 🤦🏻♂️🤦🏻♂️
Mieszkaniec
10:33, 2025-07-08
Mają działać twardo wobec ROG
Wytyczne prosto z Berlina, niemiecki pan wymaga, więc polski sługa wprowadza, bo ROG w pracy Bundespolizei przeszkadza. "Wpuśćcie w końcu tych ludzi do Polski, kim są ustali się później". Szkoda, że Szczerba i Joński na wakacjach, dla podrzucanych przez Niemców migrantów nie ma komu podrzucać pizzy i śpiworów.
Puł Tusk
09:54, 2025-07-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz