A swoją historię Szkoła rozpoczyna w 1947 roku od odzieżowej „zawodówki” z nauczycielami zaprawionymi w tajnym, okupacyjnym nauczaniu.
W 1951 roku szkoła została przekształcona w Zasadniczą Szkołę Metalowo – Odlewniczą a 6 lat później została Zasadniczą Szkołą Zawodową.
Obecna siedziba „Ruszka” przy ul. Tysiąclecia ma swój początek w 1960 roku.
W 1970 r. powołano Zespół Szkół Zawodowych z technikami i klasami zawodowymi a 15 lat potem placówce nadano sztandar i imię Jana Ruszkowskiego - nauczyciela, kierownika szkolnych warsztatów, żeglarza.
W trakcie rocznicowych uroczystości przypomniano te daty w filmie dokumentalnym „Z przeszłości do przyszłości” oraz w okolicznościowych wystąpieniach. Minione lata przypomniała też okolicznościowa wystawa fotograficzna oraz archiwalia zgromadzone w Sali Tradycji.słuchaj
Posłuchaj fragmentu wystąpienia Anny Kmiołek - Gizary, dyrektor Szkoły:
Obchody rocznicowe uświetnił recital Łukasza Zientarskiego oraz tort jubileuszowy i wiele ciepłych życzeń oraz podziękowań.
Obchody 75 - lecia Jubileuszu będą kontynuowane w najbliższą niedzielę: o godz. 12.00 w Bazylice Kolegiackiej zostanie odprawiona Msza św. o Błogosławieństwo Boże m.in. dla społeczności szkolnej ZSZ.
1 0
Piękny jubileusz ... cudowni ludzie, piękne wspomnienia.....Jednak nasuwa się refleksja... ta szkoła powinna nosić imię zupełnie kogo innego... Ruszkowskiemu należy się pamięć... ale dla tej szkoły , dla uczniów i nauczycieli tonie Ruszkowski zrobił najwięcej... a WŁADYSŁAW PIOTROWSKI - Sledzik... i to On powinen być Patronem tej Szkoły.... nadaje się ulice Russaka... charyzmatyczny człowiek...oczywiście... a o Piotrowskim się nie pamięta.... a szkoda