Rządowy program "Maluch+" wspiera rozwój i opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.
Celem programu "Maluch+" jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami oraz wymagających szczególnej opieki.
To przede wszystkim tzw. kluby dziecięce. Jednak tam pobyt mają zapewnione dzieci w wieku od ok. 2 lat.
Od nowego roku szkolnego oddział żłobkowy pojawi się w gminie Obryte.
W 2022 roku w tej gminie urodziło się 36 dzieci i to głównie dla ich rodziców pojawi się szansa na łatwiejszy powrót do pracy i życia zawodowego.
Ze wstępnych danych wynika, że oddział żłobkowy może rozpocząć działalność w obiektach Zespołu Placówek Oświatowych w Obrytem, gdzie uda się wygospodarować niezbędne powierzchnie. W ZPO działa już Przedszkole Samorządowe.
Co istotne, dofinansowanie może pokryć do 100% wartości kosztów realizacji zadania polegającego na tworzeniu nowych miejsc opieki. Nie jest wymagany wkład własny.
W zależności od formy dofinansowania gmina może liczyć na wkład w wysokości nawet 35 tysięcy złotych na utworzenie miejsca opieki na każde dziecko (kwota ma zostać zwiększona do 57 tys.) i 837 złotych comiesięcznego utrzymania.
Finansowanie programu Maluch+ w kolejnych latach ma być oparte o środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 – a także środki budżetu państwa.
Ministerstwoe Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało zmiany w programie, które mają na celu zlikwidowanie tzw. białych plam. Chodzi o gminy, w których nie ma ani jednego miejsca opieki dla dzieci do 3 lat. Celem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest zapewnienie rodzicowi możliwości oddania dziecka pod opiekę w żłobku, klubie, u dziennego opiekuna, a tym samym zapewnienie możliwości powrotu do pracy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz